158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dodano 22 stycznia 2021, wpis archiwalny 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dziś przypada 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Starosta – Lidia Czechak, Wicestarosta – Katarzyna Szymkowiak oraz Członek Zarządu Powiatu – Mariusz Stolecki z tej okazji złożyli kwiaty oraz znicze pod grobowcem rodziny Niklewskich na jarocińskim cmentarzu.

22 stycznia 1863 roku wybuchło polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Nazwane powstaniem styczniowym objęło ziemie zaboru rosyjskiego i trwało do jesieni 1864 roku. W oddziałach powstańczych znalazło się około 200 tysięcy ludzi. Chociaż powstanie objęło zabór rosyjski, to udział w nim  wzięło też wielu Polaków z zaboru pruskiego, byli wśród nich także mieszkańcy Jarocina i okolicznych miejscowości. Doktor Józef Niklewski pełnił funkcję komisarza obwodowego powstania na miasto Jarocin, był też lekarzem polowym powstańców.

Mogiły powstańców z 1863 roku znajdują się nie tylko na cmentarzu w Jarocinie, w Wilkowyi spoczywa Franciszek Bniński-Mizgalski, a na cmentarzu w Radlinie Teofil Golski.