otwórz widżet facebooka

Upamiętnili mieszkańców Powiatu Jarocińskiego osadzonych w obozie przesiedleńczym

Dodano 26 października 2023, wpis archiwalny Upamiętnili mieszkańców Powiatu Jarocińskiego osadzonych w obozie przesiedleńczym

Delegacja Powiatu Jarocińskiego w składzie: Starosta Jarociński Lidia Czechak, Członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego Mariusz Stolecki, Skarbnik Powiatu Jacek Jędrzejak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego Teodor Grobelny, Radna Rady Powiatu Janina Nicke, Radny Rady Powiatu Jarocińskiego Jacek Jędraszczyk w towarzystwie Dyrekcji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy, Pani Marii Łuczak – Sobockiej internowanej do obozu przesiedleńczego w Cerekwicy, a także przedstawicieli organizacji kombatanckich i młodzieży złożyła dziś wiązankę biało-czerwonych kwiatów i znicze pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Powiatu Jarocińskiego, osadzonych w obozie przesiedleńczym, który powstał 26 października 1939 r. i znajdował się na terenie dzisiejszego MOW-u. 

Przypominamy, że utworzenie obozu było konsekwencją przeprowadzenia wysiedlenia ludności polskiej, które miało miejsce z 25 na 26 października 1939 r. Wysiedlono wtedy i osadzono w Cerekwicy 210 osób, głównie ziemian. Wysiedlenie zostało przeprowadzone na podstawie imiennego spisu inteligencji powiatu jarocińskiego, sporządzonego w październiku 1939 r. przez miejscowych Niemców. 18 listopada 1939 r. do obozu przetransportowano zakładników przetrzymywanych w więzieniu w Jarocinie. Łącznie w obozie przetrzymywano 270 osób. Obóz w Cerekwicy funkcjonował do 9 grudnia 1939 r. Polacy więzieni w obozie zostali włączeni do transportu wysiedlonych z powiatu jarocińskiego do Opoczna w Generalnej Guberni z 9 grudnia 1939 r.

×