103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dodano 27 grudnia 2021, wpis archiwalny 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia mija 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

Dziś po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Działania powstańcze objęły teren liczący około 25 tys. km kwadratowych, na którym żyło prawie 2 mln ludności. W szczytowym momencie walk armia powstańcza liczyła 72 tys. dobrze wyposażonych żołnierzy. Dowódcami zrywu byli - generał Stanisław Taczak, mianowany w dniu wybuchu powstania majorem, a od 16 stycznia 1919 r. - generał Józef Dowbor-Muśnicki.

Zarząd Powiatu Jarocińskiego wraz ze Skarbnikiem Powiatu Jarocińskiego Jackiem Jędrzejakiem oraz delegacjami złożyli kwiaty w miejscach pamięci o Powstaniu Wielkopolskim: przy pomniku Generała Stanisława Taczaka w Mieszkowie, przy pomniku mjr Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego, przy pomniku w Żerkowie oraz przy grobie Powstańców na jarocińskim cmentarzu.