2018 będzie Rokiem Powstania Wielkopolskiego

Dodano 16 października 2017, wpis archiwalny 2018 będzie Rokiem Powstania Wielkopolskiego

„Pamiętając, jak duży wkład miało wiele pokoleń Wielkopolan w walkę o niepodległość i odbudowę Niepodległej Rzeczypospolitej, oraz jak bardzo duży był wpływ zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 na kształt granic odrodzonego Państwa Polskiego - wystosowaliśmy pismo do Kancelarii Sejmu, by rok przyszły był oficjalnym rokiem Powstania Wielkopolskiego. Cieszę się bardzo, że Sejm RP wziął pod uwagę także i nasze pismo” – mówi Teodor grobelny Starosta Jarociński.

Tekst uchwały Rady Powiatu Jarocińskiego z maja 2017 - „Mając w pamięci bohaterski czyn Wielkopolan i mieszkańców ziemi jarocińskiej, którzy jako pierwsi, przed 100 laty, chwycili za broń w walce pruskim okupantem, Rada Powiatu Jarocińskiego apeluje do Sejmu RP o podjęcie  uchwały w sprawie ustanowienia 2018 roku Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919”.

Zobowiązanie. Dodatkowo Rada Powiatu Jarocińskiego zobowiązała swojego Przewodniczącego Jana Szczerbania do przesłania apelu do Marszałka Sejmu RP. W efekcie czego Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanawia rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.