2,5 mln z Unii

Dodano 12 lipca 2007, wpis archiwalny

Projekt „Szansa na edukację – stypendia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu jarocińskiego” miał na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży pochodzącej z obszarów wiejskich. Ze względu na trudną sytuację materialną wielu - zdolnych uczniów - po gimnazjum kontynuuje naukę w szkołach zawodowych. Często po prostu nie stać ich na naukę w szkołach kończących się egzaminem maturalnym. Sytuacja ta wywoływać może negatywne konsekwencje: osoby te zdobywając niskie kwalifikacje nie mogą znaleźć zatrudnienia, a ich status społeczny ulega dalszemu obniżeniu. Zadaniem programu stypendialnego była więc pomoc finansowa osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, zamieszkującym na obszarach wiejskich i posiadającym status uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu jarocińskiego kończących się maturą (z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Programem stypendialnym objętych zostało 2118 uczniów z terenu powiatu jarocińskiego. Kwota jednego stypendium wynosiła od 800 do 1000 zł rocznie.
    Celem drugiego projektu stypendialnego „Szansa na edukację – stypendia dla studentów powiatu jarocińskiego” było wyrównywanie szans edukacyjnych studentów zamieszkujących obszary zmarginalizowane i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Ponieważ cały obszar powiatu jarocińskiego – w tym również miasto Jarocin – zaliczony został do obszarów podlegających restrukturyzacji o stypendia mogli ubiegać się wszyscy studenci powiatu jarocińskiego, spełniający dodatkowo kryterium dochodowe i posiadający stałe zameldowanie na terenie powiatu jarocińskiego. Programem stypendialnym objętych zostało 264 studentów z terenu powiatu jarocińskiego. Kwota stypendium wynosiła 150 zł miesięcznie, co dało 1350 zł w ciągu roku akademickiego.
    Za realizację obu programów stypendialnych odpowiedzialne było Starostwo Powiatowe w Jarocinie.