78. rocznica potyczki pomiędzy Osiekiem a Bielejewem

Dodano 31 stycznia 2023, wpis archiwalny 78. rocznica potyczki pomiędzy Osiekiem a Bielejewem

W 78. rocznicę tragicznych wydarzeń z 31 stycznia 1945 roku uczczono poległych Polaków, którzy stoczyli potyczkę z ukrywającymi się w lesie pomiędzy Osiekiem a Bielejewem żołnierzami niemieckimi. W walce z okupantem polegli: Józef Roguszczak z Szypłowa, Feliks Maciejewski z Osieka, Teodor Pietrowiak ze Stramic, Antoni Pietrowiak ze Stramic.
Uroczystego złożenia kwiatów i zniczy pod obeliskiem dokonali: Starosta Jarociński Lidia Czechak, Wicestarosta Powiatu Jarocińskiego Katarzyna Szymkowiak, Członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego Mariusz Stolecki, Przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego Jan Szczerbań oraz Pani Kazimiera Pachciarz - regionalistka, która przedstawiła zebranym krótką historię tego tragicznego, styczniowego wydarzenia. Honorową wartę przy pomniku pamięci zaciągnęli jaraczewscy harcerze.
Zarząd Powiatu Jarocińskiego oraz Pani Kazimiera Pachciarz udali się również na cmentarz do Mieszkowa, aby zapalić symboliczny znicz na grobie wojennym, w którym spoczęli polegli.
Cześć Ich Pamięci!