otwórz widżet facebooka

Zawodowcy w jarocińskim technikum

Dodano 01 lipca 2015, wpis archiwalny Zawodowcy w jarocińskim technikum

Projekt realizowany jest od 1 lipca 2012 r., a jego zakończenie przewidziano we wrześniu tego roku. Po tym okresie inicjatywa będzie realizowana nadal, w wyniku procedury pozakonkursowej pod nazwą Czas Zawodowców-Bis. Projekt stanowi rozwinięcie realizowanego w ostatnich latach przedsięwzięcia pod nazwą „Wielkopolski system monitorowania i prognozowania”, którego istotą było opracowanie innowacyjnego systemu zbierania i monitorowania informacji o kompetencjach oraz umiejętnościach zawodowych w kontekście rynku pracy.

W poszczególnych latach jarocińska szkoła ściśle współpracowała z Politechniką Poznańską w zakresie odbywania przez uczniów praktyk zawodowych, opracowywania programów kształcenia modułowego, oraz systemu kształcenia e-learningowego. Dzięki platformie e-learning można było efektywniej badać postępy uczniów w nauce, a także wprowadzić nowe elementy kształcenia na lekcjach przedmiotów zawodowych.

Tylko w  minionym roku szkolnym praktykami zawodowymi objęto 120 uczniów  ZSP nr 1 - Technikum nr 1 w Jarocinie. Praktykanci szkolili się w takich zawodach, jak: technik informatyk, technik budownictwa, technik geodeta, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik cyfrowych procesów graficznych. Około 100 uczniów - informatyków i  ekonomistów, uczestniczyło w laboratoriach zorganizowanych na terenie Politechniki Poznańskiej. Zajęcia w laboratoriach przyczyniły się do większego zainteresowania uczniów wybranym zawodem. Dały możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu niedostępnego w warunkach szkolnych. Dzięki odbytym zajęciom uczniowie mieli możliwość poznania najnowszych technologii stosowanych w danym zawodzie, a tym samym poznać trendy i zapotrzebowanie panujące na rynku pracy. Ponadto dużym atutem było poznanie uczelni od „środka”, co z pewnością zaowocuje w przyszłości wyborem przez uczniów tej właśnie uczelni.

Po odbytej praktyce widać wyraźnie wzrost motywacji uczniów do nauki. Uczniowie są w pełni świadomi, jakie muszą mieć doświadczenie, aby w przyszłości znaleźć się na rynku pracy. Praktyka pozwoliła im chociaż częściowo poznać trudy przyszłej pracy - podkreśla dyrektor ZSP nr 1 Marek Sobczak.

W ramach projektu wprowadzono również kształcenie modułowe w zawodzie technik informatyk. Dzięki tej współpracy szkoła otrzymała dwie mobilne pracownie komputerowe. Każdy uczeń technikum, począwszy od klasy drugiej, widnieje na platformie systemowej „Czas Zawodowców”, przypisując sobie swoje umiejętności i zainteresowania. Dzięki udziałowi pracodawców w projekcie, uczniowie na bieżąco mogą monitorować oferty rynku pracy i poznawać oczekiwania pracodawców. Ponadto każdy uczeń otrzymał możliwość dostępu do elektronicznego CV co umożliwia lepsza komunikację na linii uczeń - pracodawca.

Bardzo dobrą praktyką  w ramach działań projektowych są płatne staże uczniowskie  organizowane w zakładach pracy. Uczniowie złożyli swoje aplikacje i odbyli rozmowy kwalifikacyjne w Poznaniu i Jarocinie. Wyniki rekrutacji będą znane niebawem.

Kolejnym plusem uczestnictwa w "Czasie Zawodowców" była możliwość zdobycia przez uczniów technikum informatycznego uprawnień elektrycznych do 1 KV. Zarówno zajęcia przygotowujące do egzaminu, jak i sam egzamin odbywał się w jarocińskiej placówce.

Zaplanowane w projekcie działania doprowadziły do wdrożenia w Technikum nr 1  formy nauczania zapewniającej wyższą skuteczność kształcenia i jednocześnie spowodowały zmniejszenie dysproporcji edukacyjnych szkoły względem innych szkół w  Wielkopolsce.

×