Czas wiaduktów i DPS-u

Dodano 25 stycznia 2012, wpis archiwalny

Tegoroczne wydatki budżetowe mają pochłonąć 72.098.059 zł. Dochody powiatu zaplanowano na kwotę 62.054.859 zł. Deficyt budżetu w wysokości 10.043.200 zł zostanie sfinansowany zaciągniętym przez powiat kredytem.

Najwięcej środków – blisko 8 mln zł - zaplanowano na przebudowę wiaduktów drogowych wraz z ul. Powstańców Wielkopolskich łączącą drogi krajowe nr 12 i nr 15 w Jarocinie. W ramach inwestycji drogowych w planach powiatu jest także przebudowa drogi powiatowej na odcinku Mieszków – Żerków etap I - Stęgosz – Żerków. Ważnym zadaniem jest budowa III etapu ul. Bema w Jarocinie. Powiat rozpocznie także realizację I etapu przebudowy drogi w Lisewie. Większość przedsięwzięć realizowana będzie z udziałem środków zewnętrznych pozyskanych przez powiat z budżetów: państwa i samorządów, na terenie których będą realizowane.

W tegorocznym budżecie powiatu zapisano także 6 mln zł, które mają pomóc rozwiązać problem lokalowy Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie. Samorządowcy, którzy od wielu lat borykają się z kwestią własności pałacu podjęli się nie lada wyzwania. Nie chcąc dopuścić do likwidacji placówki rozważają kupno pałacu od jego prawowitych właścicieli, wyremontowanie go i dostosowanie do odpowiednich standardów lub zakup, ewentualnie wybudowanie nowej siedziby domu. Ponieważ realizacja zadania przekracza możliwości budżetowe powiatu, samorządowcy muszą się zadłużyć. Nie ma innego wyjścia, bo nie możemy dopuścić do tego by pensjonariuszki, które w Zakrzewie znalazły swój dom zostały rozproszone po całej Polsce. Los doświadczył je wystarczająco. Nie możemy też dopuścić do likwidacji miejsc pracy w DPS-ie” – podkreśla starosta Mikołaj Szymczak.

Kolejnym wyzwaniem tegorocznego budżetu powiatu jest szpital. Jak zaznacza starosta poprzednie władze inwestowały w bazę lokalową placówki. Zrobiono wiele, choć nie udało się uniknąć błędów, takich jak źle zaprojektowany blok porodowy, czego konsekwencje ponoszone były jeszcze długo mówi włodarz powiatu. Szpital potrzebuje jeszcze wielu przemian, które pomogą w dalszym rozwoju placówki, a to pociąga za sobą kolejne nakłady finansowe. Dla nowopowstałej spółki to duży problem, dlatego by wzmocnić pozycję szpitala na rynku kredytowym, powiat udzielił mu poręczenia. Dzięki temu może być realizowana strategia rozwoju, która ma na celu rozszerzenie oferty świadczonych usług. Oczywiście, że poręczenie ogranicza możliwości finansowe powiatu, ale dzięki niemu także realizowane będą bardzo istotne dla mieszkańców powiatu zadania. Powstają nowe oddziały, nowe poradnie specjalistyczne, czyli podnosi się zakres i standard usług świadczonych w jarocińskim szpitalu – podkreśla starosta M. Szymczak.

Starosta jarociński, Mikołaj Szymczak: Zajmujemy się sprawami, które były odwlekane przez wiele lat. Pierwsza sprawa to wiadukty na ul. Powstańców Wlkp. Proponujemy konkrety: przewidzieliśmy środki na realizację inwestycji, prowadzimy rozmowy z GDDKiA, by inwestycja zyskała dofinansowanie zewnętrzne, wreszcie - podjęliśmy trudną decyzję o zadłużeniu się, bo naszym celem jest nie „gadanie”, tylko rozwiązanie tego ważnego problemu. Problemu nie tylko mieszkańców powiatu jarocińskiego, ale wszystkich użytkowników tej drogi. Złe warunki drogowo – transportowe pośrednio rzutują na bezrobocie. Zła komunikacja drogowa odstrasza potencjalnych inwestorów, a jak patrzymy na działania władz centralnych w kierunku budowy obwodnicy Jarocina, to w najbliższych latach na tę inwestycję nie mamy co liczyć. Trzeba też w końcu rozwiązać problem siedziby DPS – u, a nie jak w poprzednich kadencjach odwlekać temat w nieskończoność.