Czekając na przyjazd młodzieży z Białorusi

Dodano 09 stycznia 2009, wpis archiwalny
Projekt „Tacy sami”, mający na celu wzajemne poznawanie się przez młodzież polską i białoruską przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół „Dwójki” (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie). Koncept został pozytywnie zaopiniowany przez Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu” i otrzymał dotację w wysokości 8554 euro. W ramach przedsięwzięcia, w terminie od 27 marca do 4 kwietnia 2009 r., Stowarzyszenie Przyjaciół „Dwójki” będzie gościło 20 – osobową grupę uczniów z Państwowego Gimnazjum nr 1 w Stołbcach na Białorusi.  W projekcie zaplanowano również udział 20 uczniów jarocińskiej „Dwójki”. Ważnym celem przedsięwzięcia będzie zaznajomienie się z historią, kulturą oraz tradycjami obu regionów.  Dzięki wspólnym warsztatom młodzi Polacy i Białorusini będą mieli okazję przełamywania barier komunikacyjnych, nauczą się tolerancji wobec osób reprezentujących odmienną kulturę – mówi Dorota Gromada wicedyrektor ZSP nr 2 w Jarocinie. Uczestnicząc w zajęciach będą mieli możliwość zaobserwowania  tego, w jaki sposób są postrzegani przez członków innych społeczności. Uświadomią sobie, jak ważne dla budowania dobrych relacji miedzy narodami jest przełamywanie uprzedzeń i stereotypów – dodaje D. Gromada. Przez cały okres trwania projektu uczestnicy będą pozostawali ze sobą kontakcie e–mailowym. Powstanie też strona internetowa, na której systematycznie będą umieszczane materiały ilustrujące zadania wykonywane przez uczestników projektu.  Już teraz, zarówno uczniowie z Jarocina,  jak i gimnazjum w Stołbcach przygotowują się do wiosennego spotkania. Młodzież z jarocińskiej „Dwójki” rozpoczęła na przykład naukę języka rosyjskiego i intensywnie przygotowuje się do warsztatów. Bezpośrednie spotkanie na przełomie marca i kwietnia będzie okazją do wspólnego zwiedzenia naszego kraju, m.in. Poznania i Wrocławia oraz wędrówek po Ziemi Jarocińskiej. Młodzież będzie również uczestniczyła w zajęciach  pokazujących lokalną kulturę (rękodzieło artystyczne, ludowe tańce, kuchnia regionalna, walory turystyczne własnej okolicy), historię własnego kraju (komiks historyczny) oraz w zawodach sportowych i warsztatach muzycznych. Polscy uczniowie przez jeden dzień będą gościli białoruskich kolegów w swoich domach.