Do Gruzji z jarocińskim doświadczeniem

Dodano 22 czerwca 2011, wpis archiwalny

Gruzini gościli w Poznaniu w ramach realizacji projektu "Know-how dla Regionu Mtskheta-Mtianeti" z programu "Pomoc rozwojowa 2011".

Pobyt urzędników składał się z 2 części. Pierwszą było dwutygodniowe szkolenie z zakresu pisania wniosków projektowych, zarządzania projektami i umiejętności trenerskich. Na drugą część złożyły się 3 jednodniowe wizyty studyjne w wybranych samorządach województwa wielkopolskiego. Jednym z samorządów był Powiat Jarociński.

Wybrane samorządy wytypowane zostały zgodnie z wynikami zeszłorocznego konkursu „Aktywny Europejczyk”, który wyłonił najaktywniejszych beneficjentów Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak pamiętamy na szczycie aktywności znalazł się Powiat Jarociński. Celem wizyt studyjnych była prezentacja najlepszych praktyk wielkopolskich samorządów w zakresie zarządzania projektami.

Wizyta w Jarocinie rozpoczęła się od spotkania gości z włodarzami naszego powiatu. Gruzini szczególnie zainteresowani byli inwestycjami, których realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu środków unijnych. Na szereg pytań młodych urzędników odpowiadał starosta Mikołaj Szymczak i dyrektor Wydziału Rozwoju w starostwie powiatowym Honorata Śmigielska. Z pewnością najciekawszym punktem wizyty gruzińskich samorządowców była „wycieczka”, w trakcie której mieli oni okazję zobaczyć, w co Powiat Jarociński inwestuje zarówno własne, jak i pozyskane z zewnątrz środki.

Pierwszym miejscem, w którym zatrzymali się goście był szpital powiatowy, gdzie prezes Tomasz Paczkowski zapoznał wszystkich z pracą placówki. Następnie Gruzini zobaczyli nową siedzibę Powiatowego Urzędu Pracy, boiska i salę sportową przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Zespole Szkół Ogólnokształcących. - Przede wszystkim chciałbym aby nasze szkoły miały takie sale sportowe jak ta – mówił jeden z Gruzinów oglądając nowy obiekt przy ZSP nr 2.

Gruzini nie kryli zaskoczenia zwiedzajac sportowe obiekty Jarocin Sport wraz z Aquaparkiem. Zagraniczni goście wyjechali z Jarocina główną zeszłoroczną inwestycją drogową, czyli drogą do Rudy Komorskiej. W trakcie przystanku w Żerkowie zapoznali się z inwestycjami prowadzonymi na terenie Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego, o których mówił szef placówki Kasper Ekert.

Przemysław Musielak – członek Zarządu Powiatu w Jarocinie

Młodzi samorządowcy z Gruzji po powrocie do kraju będą szkolić swoich pracowników i ukierunkowywać ich w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. W trakcie wizyty wielokrotnie podkreślali, że będą starać się pozyskane fundusze wykorzystywać tak efektywnie jak Powiat Jarociński. Zapewniliśmy ich o naszej pomocy, jesteśmy otwarci na współpracę i dlatego z chęcią dzielimy się pozyskaną wiedzą i doświadczeniem.