otwórz widżet facebooka

"Dobosz" dla Jarociniaka

Dodano 14 grudnia 2007, wpis archiwalny

Statuetki "Dobosz Powstania Wielkopolskiego" wręczono po raz dwunasty. Przyznaje się je osobom i instytucjom, które wyróżniły się ciekawymi i znaczącymi działaniami popularyzatorskimi, twórczymi i naukowymi na rzecz kształtowania tożsamości narodowej i zachowania w pamięci społeczeństwa historii oraz znaczenia Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 dla dziejów narodu i państwa polskiego. Wśród dotychczasowych laureatów „Dobosza Powstania Wielkopolskiego" znaleźli się: historycy, pracownicy nauki, regionaliści, poeci, artyści plastycy, dziennikarze i redakcje, szkoła, chór i organizacje harcerskie oraz gospodarcza.


Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było jedynym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo ziemie oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1919-1921 r.


Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego działa od 30 stycznia 1989 r. Jego celem jest krzewienie wiedzy i pamięci o jedynym w dziejach narodu polskiego zwycięskim powstaniu Wielkopolan, za którego sprawą po przeszło 123-letniej niewoli zostały włączone do Polski ziemie będące kolebką państwa polskiego. Działalność Towarzystwa polega m.in. na: organizowaniu odczytów i prelekcji popularyzujących dzieje powstania, sylwetki jego uczestników i dowódców, inspirowaniu działalności badawczej i wydawniczej dotyczącej historii i tradycji Powstania Wielkopolskiego, współorganizowaniu obchodów rocznic wybuchu powstania i opiece nad miejscami upamiętniającymi zryw Wielkopolan, organizowaniu konkursów i wystaw nt. Powstania Wielkopolskiego.


Statuetka Dobosza jest miniaturą części Pomnika Dobosza, nazywanego Pomnikiem Powstańców i Wolności w Śremie. Pomnik Dobosza ustawiono na rynku śremskim 15 listopada 1925 roku. Wykonany został według projektu Władysława Marcinkowskiego. Został on zniszczony przez Niemców 11 września 1939 roku. Pomnik odbudowano i powtórnie odsłonięte w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w 1961 r. Rzeźbę dobosza odtworzył Jerzy Sobociński. Przyznawana przez TPPW statuetka „Dobosz Powstania Wielkopolskiego" została zaprojektowana i wykonana jako dar przez Odlewnię Żeliwa „Śrem" S. A.

Regulamin powyższej nagrody ustala m. in., iż: Nagrodę otrzymać mogą osoby i instytucje, które w sposób szczególny zasłużyły się w upowszechnianiu wiedzy i tradycji Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. Nagrody przyznawane są za:

- działalność naukową dotyczącą historii Powstania Wielkopolskiego, inicjatywy badawcze i wydawnicze, publikacje książkowe itp.

- podejmowanie w pracy twórczej tematyki Powstania Wielkopolskiego (literatura, muzyka, plastyka, film itp.); uwzględnia się w tym zakresie całokształt twórczości lub szczególne dzieło w danym roku,

- działalność popularyzatorską, o szerokim zasięgu, obejmującą między innymi publicystykę, konferencje popularnonaukowe, muzealnictwo itp.,

- inicjatywy o znaczeniu krajowym i regionalnym, mające charakter trwały, które przy
czyniły się do utrwalenia pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz uczczenia bohaterstwa jego uczestników.

Kandydatów do Nagrody Honorowej może zgłosić Zarząd Oddziału, koło, indywidualny członek Towarzystwa, a także zainteresowana tym wyróżnieniem instytucja.

×