Dożynki z NO TO CO

Dodano 18 sierpnia 2008, wpis archiwalny

Dożynki to dla wszystkich rolników święto szczególne. Obchodzi się je tylko raz w roku, aby wyrazić dziękczynienie Bogu za zbiory oraz zapewnić urodzaj na rok przyszły. Nazywane także Świętem Plonów stanowią cenny relikt dawnych obrzędów, prastarą uroczystość głęboko zakorzenioną w naszej polskiej tradycji - zarówno kościelnej, jak i świeckiej. Wieńczą całoroczny trud włożony w pracę na roli. A ponieważ jest to praca mozolna, nierzadko w pocie czoła, rolnikom należy się po niej zabawa i odpoczynek. Dla rolników to jedno z najważniejszych świąt w roku, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.
Takie też mają być dożynki w Górze organizowane przez Rady Sołeckie Góry i Zalesia oraz samorządy gminy Jaraczewo i powiatu jarocińskiego.
Tradycyjna msza święta dziękczynna rozpocznie się o godz. 14.00. Po mszy korowód przejdzie na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbędzie się ceremoniał dożynkowy. Tam wszystkie sołectwa z terenu gminy Jaraczewo złożą wieńce dożynkowe na ręce gospodarzy uroczystości: starosty Stanisława Martuzalskiego i wójta Dariusza Strugały. Włodarze odbiorą również symboliczne wieńce gmin Jarocin, Jaraczewo, Kotlin i Żerków, wieniec Powiatu Jarocińskiego oraz chleb dożynkowy, który przekażą starostowie dożynek: Ewa Pachura i Jerzy Jankowski.
Część zabawową święta plonów rozpoczną przyśpiewki w wykonaniu kapeli „Jaraczewioki”. Na scenie wystąpią także „Noskowiacy”, „Cerekwiczanie” i gość z Ukrainy – orkiestra z Nowowołyńska. W oczekiwaniu na gwiazdę wieczoru – zespół NO TO CO będzie można zwiedzić Wystawę Ludową i posmakować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Góry i Sławoszewa. Gospodyniom towarzyszyć będą znane, nie tylko w powiecie, hafciarki wykonujące piękne serwetki tzw. „Snutki Golińskie”. Organizatorzy pomyśleli również o atrakcjach dla dzieci przygotowując dla nich ogród zabaw z „Wesołym miasteczkiem”, watą cukrową i kramy handlowe.
Około godz. 20.00 na scenie pojawi się zespół NO TO CO ze znanymi przebojami: „Te opolskie dziouchy”, „Po ten kwiat czerwony”, „Hej bystra woda”.
Na zakończenie będzie można potańczyć na zabawie ludowej, do której przygrywać będzie zespół UNICAT.