otwórz widżet facebooka

Dzielili się chlebem dożynkowym

Dodano 10 września 2012, wpis archiwalny

Organizatorami tegorocznego święta rolników były Rady Sołeckie wsi Łowęcice i Wojciechowo oraz samorządy Powiatu Jarocińskiego i Gminy Jaraczewo.  

Ceremoniał rozpoczął się od przemarszu barwnego korowodu, który prowadziła Orkiestra Dęta Miasta Leszna z Grupą Mażoretek. Uroczyście, w rytmie marsza prezentowały się w nim delegacje sołectw gminy Jaraczewo oraz delegacje samorządów gminnych: Jarocina, Jaraczewa, Kotlina, Żerkowa oraz Powiatu Jarocińskiego.

Po odprawieniu polowej mszy św. dziękczynnej celebrowanej przez proboszcza parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Jaraczewie - księdza kanonika Stefana Czarneckiego, wieńce zostały złożone na ręce gospodarzy dożynek: starosty Mikołaja Szymczaka i wójta gminy Jaraczewo – Dariusza Strugały. Tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż gospodarze święta plonów odebrali z rąk starostów dożynek: Elżbiety Kmiecik z Wojciechowa, i Macieja Cieślaka z Łowęcic. W części artystycznej, w rytmie country, na scenie prezentowali się młodzi i nieco starsi artyści z Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie. Nie zabrakło też przyśpiewek w wykonaniu kapeli „Jaraczewioki” i ludowych tańców prezentowanych przez dzieci i młodzież Zespołu Folklorystycznego „Noskowiacy”. Dopełnieniem części artystycznej był występ kabaretu Klapa z Żegocina. Wieczorem gości dożynkowych poderwał do tańca jarociński zespół „Razem”.

Podczas dożynek można było zwiedzić liczne stoiska, m.in. z dziełami rodzimych artystów ludowych oraz pracami plastycznymi uczniów Szkoły Podstawowej w Wojciechowie. Organizatorzy przewidzieli także szereg atrakcji dla dzieci, nie tylko na dożynkowym placu zabaw. Była np. możliwość przejażdżki bryczką z kucykami. Na najmłodszych czekały też konkursy zorganizowane w namiocie Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Jarocinie. Sympatycy mocniejszych wrażeń zaglądali na stoisko promocyjne Wojska Polskiego, a tam przy pomocy żołnierzy rozbrajali zaminowany teren. Szczęśliwcy opuszczali dożynki z atrakcyjnymi nagrodami, które wygrali w dożynkowej loterii fantowej. Ci, dla których los był mniej szczęśliwy, zapamiętają z pewnością dobrą zabawę.

×