Gola pod Jaraczewem w pradziejach

Dodano 18 listopada 2019, wpis archiwalny Gola pod Jaraczewem w pradziejach

10 listopada w Muzeum Regionalnym starosta jarociński Lidia Czechak uczestniczyła w wykładzie prof. Ryszarda Grygiela oraz jego syna dr. Michała Grygiela o archeologii i wykopaliskach badawczych. Spotkanie trwalo 2.5 godz., ale czas szybko płynął, autorzy książki mówili tak emocjonalnie, jak potrafią opowiadać tylko prawdziwi pasjonaci - po spotkaniu powiedziała starosta. Promocja książki "Gola pod Jaraczewem w pradziejach" to kawałek naszej pięknej historii. Wszyscy mogli zobaczyć wernisaż znalezionych tam zabytków archeologicznych. Na koniec wspólnie z burmistrzem Robertem Kaźmierczakiem pani starosta wniosła toast za zdrowie profesora i wszystkich którzy przyczynili się do powstania tego dzieła - Gratuluję pięknej, mądrej książki...Gola ma od dzisiaj swoją historię która sięga aż czasów celtyckich.

Książka pt. „Gola pod Jaraczewem w pradziejach” autorstwa dr. Michała Grygiela z UJ, prof. dr. hab. Ryszarda Grygiela, dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz mgr. Waldemara Stasiaka, pracownika tegoż muzeum, ukazała się w marcu tego roku. Prezentuje ona efekt badań archeologicznych prowadzonych przez MAiE w Łodzi w latach 2003 i 2004 na stanowisku zlokalizowanym w Goli. Plonem tych wykopalisk jest monumentalna i imponująca pod względem edytorskim praca, kompleksowo prezentująca wyniki badań. Niezwykle cennym uzupełnieniem publikacji jest bogata warstwa ilustracyjna obrazująca ogrom prac.