IX Wielkopolskie Spotkania Budowniczych Dud i Kozłów

Dodano 26 sierpnia 2005, wpis archiwalny dudy2005_2.jpg

Trwające dwa dni na ziemi jarocińskiej spotkania zakończą się koncertem finałowym na Starym Rynku w Poznaniu. Wcześniej jednak mieszkańcy Jarocina i okolic będą mogli zapoznać się z wystawą (Skarbczyk) "Wielkopolska dudami stoi - tradycje dudziarskie Jarocina i okolic", którą przygotowało Muzeum Regionalne w Jarocinie, wziąć udział w biesiadzie, poznać sekrety budowy dud i kozłów, a w sobotni wieczór uczestniczyć w amfiteatrze w "Pikniku z dudziarzem i koźlarzem". W Spotkaniach biorą udział muzycy i budowniczowie ze Słowacji, USA i Polski.

dudy2005_3.jpg

Patronat nad imprezą objął między innymi Starosta Jarociński Sławomir Wąsiewski, który w swym wystąpieniu inaugurującym imprezę powiedział: "Cieszę się, że tegoroczna edycja spotkań może odbywać w naszym powiecie. W powiecie, gdzie tradycje dudziarskie są bardzo bogate i sięgają jeszcze początków minionego wieku. W latach 70 i 80 powiat jarociński należał do najprężniejszych ośrodków sztuki dudziarskiej w Wielkopolsce. Władzom powiatu szczególnie bliska jest idea przyświecająca organizatorom Wielkopolskich Spotkań Budowniczych Dud i Kozłów, aby dźwięki dud rozbrzmiewały na ziemi jarocińskiej, nie tylko od święta, ale także na co dzień. Chcielibyśmy aby te tradycje znów były żywe. Powiat jarociński, będąc mecenasem sztuki ludowej, podtrzymuje w swych rozlicznych działaniach wszelkie inicjatywy mające na celu kultywowanie folkloru i szeroko rozumianej sztuki ludowej. Uczestnikom i organizatorom, a także nam wszystkim, życzę aby tegoroczne Spotkania zaowocowały rozwojem trudnej sztuki budowy dud i kozłów i przyczyniły się do jak najszerszej popularyzacji tych instrumentów".

dudy2005_4.jpg

dudy2005_5.jpg