Informacja o przeprowadzeniu poboru wojskowego w 2007 roku na terenie powiatu jarocińskiego

Dodano 16 marca 2007, wpis archiwalny

Zgodnie z rozporządzeniem Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie przeprowadzenia poboru wojskowego w 2007 roku (Dz.U. Nr 221, poz.1628), pobór na terenie województwa wielkopolskiego zostanie przeprowadzony w okresie od dnia 5 lutego do dnia 30 kwietnia 2007r.

Pobór na terenie powiatu Jarocińskiego odbędzie się od dnia 26 marca do dnia 25 kwietnia 2007r.

Przed Powiatową Komisją Lekarską stawią się mężczyźni urodzeni w 1988 roku. Wzywani również będą mężczyźni, którzy ukończyli 18 rok życia i zgłosili się ochotniczo do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w Jarocinie wezwani zostaną również poborowi urodzeni w latach 1983 – 1987, którzy:

1. Zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, jeśli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem poboru.

2. Złożyli wnioski o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej.

3. Dotychczas nie stawili się do poboru.

Do poboru wezwane zostaną także kobiety urodzone w latach 1979 – 1989 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym 2006/2007 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także będące studentkami szkół morskich, które złożą pisemny wniosek do wójta, burmistrza o wezwanie ich od poboru wraz z zaświadczeniem rektora wyższej uczelni szkoły morskiej o pobieraniu nauki w tej szkole oraz jego zgodę na odbywanie zajęć wojskowych.

Każdy poborowy podlegający obowiązkowi stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską otrzyma wezwanie imienne wzywające do zgłoszenia się do poboru. Nie otrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia poborowego, podlegającego stawiennictwu do poboru, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

W wyznaczonym dniu poborowy stając do poboru winien przy sobie posiadać:

1 Dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach- inny dokument stwierdzający tożsamość np. paszport, legitymacja szkolna, prawo jazdy,

2.Dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień stawienia się do poboru,

3. Aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy),

4. Dokument stwierdzający wykształcenie lub pobieranie nauki (ostatnie świadectwo szkolne, aktualne zaświadczenie o pobieraniu nauki w szkole),

5. Potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.

Poborowy powinien znać rok urodzenia ojca, matki i rodzeństwa, miejsce pracy rodziców oraz miejsce nauki rodzeństwa.

Poborowy, który zgłasza się do poboru po raz kolejny powinien posiadać dowód osobisty, książeczkę wojskową oraz dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych.

Poborowi poszczególnych gmin powiatu jarocińskiego zostaną wezwani przed Powiatową Komisją Lekarską w następujących terminach:

1. Miasto i Gmina Jarocin – 26.03. – 12.04.2007r., tj. 13 dni roboczych.

2. Miasto i Gmina Żerków – 13.04. – 17.04.2007r., tj. 3 dni robocze.

3. Gmina Jaraczewo – 18.04. – 19.04.2007r., tj. 2 dni robocze.

4. Gmina Kotlin – 20.04. – 23.04.2007r., tj. 2 dni robocze.

5. Kobiety – 24 kwietnia.

Poborowi, którzy w okresie od dnia ogłoszenia do dnia rozpoczęcia poboru zmienili miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, który wyznacza miejsce i termin stawienia się do poboru.

Poborowi, którzy z własnych przyczyn nie mogą stawić się do poboru w wyznaczonym terminie i miejscu, są obowiązani powiadomić o tym wójta lub burmistrza, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, najpóźniej w dniu, w którym są obowiązani stawić się do poboru, dołączając jednocześnie dokumenty potwierdzające przyczyny niestawiennictwa. Po ustaniu przyczyn niestawiennictwa poborowy powinien niezwłocznie zgłosić się do właściwego wójta lub burmistrza, który wyznacza mu termin i miejsce stawienia się do poboru.

Poborowi, którzy wbrew obowiązkowi wynikającym z ustawy lub przepisów wydanych na jej podstawie nie stawią się bez uzasadnionej przyczyny przed komisją lekarską w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności (art. 224 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej – Dz. U. z 2004r., poz. 2416 z późn. zm.).

Powiatowa Komisja Lekarska w Jarocinie funkcjonuje tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku w dniach od 26.03. – 25.04.2007r. w godzinach od 7.30 do godziny 15.30 w Jarocińskim Ośrodku Kultury, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1, 63-200 Jarocin.