Jarociniacy na Festiwalu Nauki i Sztuki

Dodano 15 kwietnia 2013, wpis archiwalny

Grupa uczniów z Jarocina wyjechała do Poznania wraz z opiekunami Hanną Czerniak i Katarzyną Grześkowiak (ZSP nr 1) oraz Markiem Sobczakiem (ZSO). Młodzieży towarzyszyli przedstawiciele władz powiatu: wicestarosta, Mirosław Drzazga i dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych, Michał Żabiński. W ramach imprezy uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach, samodzielnej próbie dziennikarskiej oraz zapoznać się z prezentacjami wydziałowych kół naukowych i grup edukacyjnych.

Tematyka tegorocznych wykładów dotyczyła aktualnej sytuacji  na arenie międzynarodowej - przyszłości Unii Europejskiej oraz Afganistanu. Pierwszy z tematów został zaprezentowany przez prof. dr hab. Bogdana Koszela, a drugi przez prof. dr hab. Sebastiana Wojciechowskiego. Po dwóch niezwykle interesujących wystąpieniach część uczniów mogła zapoznać się z warsztatem pracy dziennikarskiej. Zajęcia polegały na próbie mikrofonowej w studio radiowym oraz prezentacji prognozy pogody w studio telewizyjnym. Dla uczniów była to ciekawa przygoda. Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli okazję stanąć przed kamerą i przekonać się, że nie jest to takie łatwe zadanie. Pozostali uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach negocjacyjnych, prowadzonych przez uczestniczki Koła Naukowego Historii Najnowszej. W ich trakcie poznali techniki negocjacji. Jednak najważniejszym elementem Festiwalu były Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich, które stały na niezwykle wysokim poziomie. Poruszały one bardzo ważne i uniwersalne tematy, takie jak marzenie o romantycznej miłości - przekleństwo współczesnych związków, oszustwo w imię wyższych wartości moralnie dopuszczalne?