Kary w ustawie o odpadach

Dodano 16 marca 2010, wpis archiwalny

12 marca 2010 r. wprowadzono w życie większość przepisów dotyczących zmian w gospodarowaniu odpadami, na mocy ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 28, poz. 145). Nowe przepisy określają wysokość kar pieniężnych za brak stosownych zezwoleń dotyczących gospodarowania odpadami. Przypominamy, że posiadacze odpadów i transportujący odpady muszą uzyskać stosowne decyzje lub przedłożyć informacje w Starostwie Powiatowym w Jarocinie. Wytwórca odpadów jest zobowiązany do przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytwarzanymi odpadami, jeżeli wytwarza rocznie: odpady niebezpieczne w ilości do 0,1 Mg albo powyżej 5 Mg odpadów innych niż niebezpieczne (Mg = tona). Jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 0,1 Mg rocznie musi uzyskać decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Uzyskania pozwolenia wymaga  wytwarzanie odpadów, które powstają w związku z eksploatacją instalacji, jeżeli wytwarza rocznie: powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych lub powyżej 5 tysięcy Mg odpadów innych niż niebezpieczne. Ponadto uzyskania zezwolenia wymaga odzysk, unieszkodliwianie, zbieranie lub transport odpadów. Informacje dotyczące zawartości wniosków w zakresie uzyskania decyzji – zezwoleń związanych z gospodarowaniem odpadami znajdują się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Jarocinie, w zakładce BOM (Biuro Obsługi Mieszkańca).

Przepisy ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach wprowadzają także nowy wymóg prawny – uzyskanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami dla wytwórcy odpadów, który prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw. Decyzję taką wydaje marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania wytwórcy odpadów.

Najważniejsze sankcje, które nakłada znowelizowana ustawa o odpadach:

Jeżeli posiadacz odpadów wytwarza odpady bez wymaganej decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami niebezpiecznymi lub bez wymaganego złożenia informacji o wytworzonych odpadach oraz sposobach gospodarowania nimi, podlega karze pieniężnej w wysokości 5 000 zł.

Jeżeli posiadacz odpadów lub transportujący odpady pozbywa się odpadów wbrew przepisom lub przekazuje je podmiotom, które nie uzyskały wymaganych zezwoleń, a także prowadzi działalność w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów bez wymaganego zezwolenia, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł.

Jeżeli posiadacz odpadów lub transportujący odpady, będąc zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów lub przekazywania wymaganych informacji lub sporządzenia i przekazywania zbiorczego zestawienia danych nie wykonuje tego obowiązku, podlega karze pieniężnej w wysokości 10 000 zł.