Konkurs na najlepszą potrawę regionalną

Dodano 24 października 2005, wpis archiwalny Zgodnie z regulaminem każde z kół zobowiązane było do przygotowania placka drożdżowego, pyrczoka i jednej potrawy regionalnej. KGW z Ciświcy przygotowało gzikę, KGW z Goliny - żurek, KGW z Noskowa - zupę z bani a KGW z Potarzycy - rosół z kury.

Jury oceniało nie tylko walory smakowe, ale także sposób podania potraw i wystrój stołu. Wybór był bardzo trudny, bo dania były bardzo smaczne, a stoły swoim wystrojem kusiły smakoszy.

Najwięcej punktów otrzymało KGW z Goliny, drugie miejsce zajęło KGW z Potarzycy, trzecie miejsce zajęło KGW Ciświca, a czwarte KGW z Noskowa. Nagrody były równe dla wszystkich. Przedstawicielki kół otrzymały z rąk Jolanty Mejzińskiej Wicestarosty pamiątkowy dyplom i nagrodę w wysokości 200 zł.

Oczywiście zapraszamy do wypróbowania przepisów. Smacznego!

KGW GOLINA

potrawa_regionalna2005_golina.jpg

Żurek z kiełbasą (porcja na 6 osób)

Zakwas:

W słoik (0,9 l) wsypać 3 kopiaste łyżki mąki żytniej, dodać średnią cebulę pokrojoną w koskę. Zalać letnią wodą i odstawić do zakwaszenia.

Zupa:

Do 3 l wody włożyć cebulę z zakwasu, ziele angielskie, liść laurowy oraz osolić do smaku. Całość gotować. Gdy cebula zmięknie włożyć pokrojone w kostkę ziemniaki, ząbek czosnku, włoszczyznę. Zupę zaciągnąć zakwasem. Kiełbasę pokroić w półkrążki, boczek wędzony pokroić w kostkę i przesmażyć, a następnie włożyć do zupy. Dodać kostkę rosołową. Wszystko przyprawić do smaku.

Pyrczok (chleb)

• 1 kg ziemniaków surowych
  • 0,5 kg ziemniaków gotowanych (uduszonych)
  • 1,5 szklanki mleka
  • 2 jajka
  • 0,75 dag drożdży
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżka cukru
  • 1 kg mąki

Surowe ziemniaki starte na tarce odcisnąć i sparzyć jedną szklanką gorącego mleka. W reszcie mleka rozrobić drożdże (wygarować). Dodać uduszone gotowane ziemniaki i wszystko razem wyrobić. Następnie dodać cukier, sól i roztrzepane jajka. Wsypać mąkę, a na końcu dodać drożdże. Wygarować chleb, okulnąć mąką i wyłożyć na blachę. Piec w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 1,5 godziny.

Placek drożdżowy (2 blachy)

Ciasto:

• 1 kg mąki
  • 0,15 dag drożdży
  • 0,20 dag cukru
  • 7 żółtek
  • 2,5 szklanki mleka
  • cukier waniliowy

Cukier i żółtka utrzeć do białości dodając po trosze ciepłego mleka, rozczyn, mąkę, na końcu ciepły tłuszcz, szczyptę soli i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić.

Kruszonka:

• 2 żółtka
  • 2 szklanki cukru
  • mąka do gęstości
  • cukier waniliowy

Wszystkie składniki wyrobić i rozkruszyć po placku. Piec w temperaturze 180 stopni przez 20 minut.

KGW POTARZYCA

potrawa_regionalna2005_potarzyca.jpg

Rosół z kury z makaronem

Makaron:

• 4 jajka
  • 0,75 kg mąki
  • sól

Zagnieść ciasto, rozwałkować (0,5 mm) i pokroić na paski. Składać i drobno kroić. Wygotować w osolonej wodzie. Dobrze wypłukać w zimnej wodzie.

Wywar:

Zagotować 3 l wody i włożyć wyprawioną kurę. Całość gotować, a następnie dodać marchew, pietruszkę, seler, por, cebulę, lubczyk. Osolić i opieprzyć. Gotować bardzo wolno na słabym ogniu.

KGW CIŚWICA

potrawa_regionalna2005_ciswica.jpg

Gzika

• 1 kg białego sera
  • 0,25 l śmietany
  • cebula
  • koperek
  • sól i pieprz do smaku

Ser ucieramy na jednolitą masę i dodajemy śmietanę, cebulę, koperek, sól i pieprz.

Pyrczok

• 1kg ziemniaków
  • 3 jajka
  • 1 łyżeczka sody
  • szczypta soli

Ziemniaki ostrugać, zetrzeć na tarce, odcisnąć. Dodać jajka, mąkę, sodę i sól. Wyjąć na blachę i piec około godziny.

Placek drożdżowy

Ciasto:

• 3 jajka
  • 1 szklanka cukru
  • 0,5 kostki masła
  • 0,25 l mleka
  • 5 dag drożdży

Kruszonka:

• 2 łyżki cukru
  • 1 cukier waniliowy

Rozczyn z drożdży zostawić do wyrośnięcia. Do miski wbić jajka, wsypać cukier, szczyptę soli i wymieszać. Wsypać mąkę i rozpuszczone masło. Następnie wlewać rozczyn drożdżowy. Wyrobić ciasto i pozostawić do wyrośnięcia. Całość wyłożyć na blachę i posypać kruszonką. Piec w rozgrzanym piekarniku.

KGW NOSKÓW

potrawa_regionalna2005_noskow.jpg

Zupa z dyni (bani)

1 kg dyni pokroić w kostkę i rozgotować. Dodać trochę soli i cukru do smaku (można również włożyć wiórki cynamonu i 4 goździki). Zrobić kruszonkę z 1 szklanki mąki i 1 jajka (całość posolić). Gdy dynia się rozgotuje, dodać 1 litr gorącej wody i kiedy zacznie się gotować, dodać powoli kruszonkę. Gdy kluski wypłyną, dodać 1 litr przegotowanego gorącego mleka. Posolić i dodać trochę cukru do smaku.