Konkurs wiedzy o Wielkopolsce

Dodano 24 stycznia 2008, wpis archiwalny

Działania związane z Konkursem Wiedzy podjęte zostały już kilka miesięcy temu. Pierwszym etapem była selekcja uczestników przeprowadzona na poziomie szkolnym. Jak wynika z ogólnych informacji do konkursu na tym poziomie zgłosiło się około 8000 uczestników z klas III - VI szkół podstawowych oraz gimnazjów z całego regionu. Do kolejnego etapu -  powiatowego - awansowało w całej Wielkopolsce 2300 uczestników. I właśnie od etapu powiatowego rozpoczyna się największa praca organizacyjna.

Konkurs zdobył sobie w Wielkopolsce już bardzo dużą renomę. Warto zwrócić uwagę na bardzo szeroki udział uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, szczególnie z małych ośrodków wiejskich i miejskich. We współorganizację zawodów zaangażowanych jest wiele instytucji, bez których powyższe działania nie mogłyby mieć miejsca: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz niemal wszystkie samorządy powiatowe i wiele gminnych i miejskich. Konkurs wspierany jest również materialnie przez sponsorów - informuje Tomasz Telesiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Coroczna edycja konkursu jest bardzo dużym wydarzeniem dla młodych uczestników oraz dla szerokiej rzeszy nauczycieli poświęcających swój czas aby przygotować podopiecznych do przyswojenia sobie szerokiej i ponadprzeciętnej wiedzy na temat Wielkopolski. Jednak jak widać parcie do wiedzy jest ogromne. Laureaci zmagań konkursowych otrzymują z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego dyplom i nagrodę rzeczową, natomiast dla gimnazjalistów przewidziane są dodatkowo punkty honorowane przyznawane przez kuratorium, powiększające szansę dostania się do szkoły ponadgimnazjalnej – dodaje T. Telesiński.