otwórz widżet facebooka

Kwiatkowski i gościna wielkopolska

Dodano 09 grudnia 2008, wpis archiwalny

Podczas ceremonii zakończenia VII edycji Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim, zostały wręczone także stypendia fundowane przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, w ramach programu „Wyrównywanie szans”. 1000 – złotowe stypendia otrzymali Dawid Bendowski – uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp., Anna Augustyniak – uczennicy Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie oraz  Julita Żurek – uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 2 w Jarocinie.
Jak każdego roku  tak i w tym dla uczestników konkursu przygotowano dodatkowe atrakcje. Tym razem mogli oni zwiedzać Planetarium im. Jana Heweliusza w Potarzycy,  prowadzone przez  Andrzeja Owczarka. Organizatorzy przygotowali również „Wieczór wielkopolski”, podczas którego goście z różnych stron kraju mogli poznać wielkopolskie tradycje. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz powiatowych: starosta Stanisław Martuzalski, wicestarosta Przemysław Musielak oraz Leszek Mazurek – naczelnik wydziału edukacji. Wieczór rozpoczął się mocnym akcentem. Z prawie godzinnym programem wielkopolskich tańców wystąpił Zespół Folklorystyczny "SNUTKI” pod artystycznym kierownictwem Aleksandry Mendelskiej. Młodzi artyści zebrali gromkie brawa, szczególny aplauz zgotowano najmłodszym tancerzom. Ludowe artystki z Goliny zaprezentowały unikatowe „snutki” – białe serwetki wyszywane białym naszywanym haftem –  znane w całej Polsce i Europie. Obecni musieli zdać egzamin ze znajomości wielkopolskiego dialektu. Nie było to proste, mieszkańcy Mazowsza, Rzeszowszczyzny czy Lubelszczyzny nie mieli pojęcia, co to ryczka lub wymborek.  Ponadto uczniowie jarocińskiej „Dwójki” przygotowali kabaretową scenkę z życia jarocińskiej rodziny.  Aktorzy posługiwali się wyłącznie gwarą, na szczęście tekst był tłumaczony na język literacki. Goście mogli również obejrzeć przygotowaną przez nauczycieli i uczniów prezentację poświęconą wielkopolskim tradycjom kulinarnym, po których podano regionalne potrawy, m. in.  smakowity żurek i ajntopf, szagówki w kapustą, gzikę z pyrami, jarzynową sałatkę, chleb ze smalcem, a na deser placek drożdżowy i kawę zbożową. Była to prawdziwa wielkopolska biesiada. Wyśmienite dania przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Potarzycy.

Wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim:

W kategorii drużynowej: I miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie, II miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp., III miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie

W kategorii indywidualnej: I miejsce zajął Kamil Wyduba (ZSP nr 2 w Jarocinie),  II miejsce zajął Artur Chojnicki (ZSP nr 2 w Jarocinie), III miejsce zajęła Małgorzata Fojcik (ZST w Rzeszowie).

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a fundatorami nagród byli: Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, Narodowy Bank Polski oraz Starostwo Powiatowe w Jarocinie.

Witold Bierła – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie, a zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół "Dwójki”

Konkurs od siedmiu już lat jest okazją do spotkania się nauczycieli i uczniów z odległych rejonów Polski, w Jarocinie rodzą się przyjaźnie, nawiązywane są cenne znajomości. Poza tym w murach naszej szkoły goszczą znamienite postaci polskiej nauki i gospodarki, są to prof. M. M. Drozdowski, prof. B. Rzeczyński, a także członkowie Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, które corocznie sprawuje honorowy patronat nad imprezą. Organizację konkursu wspierają również władze Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Nie byłoby tego konkursu, gdyby nie wyjątkowi ludzie pracujący przy jego organizacji, a trzeba dodać, że jest to spora grupa. W tym roku, jak policzyliśmy w prace włączyło się około 40 nauczycieli i pracowników szkoły oraz 30 uczniów. Wyniki konkursu również mnie cieszą. Siódemka okazała się szczęśliwa dla naszej szkoły. Po raz pierwszy w historii konkursu zdobyliśmy pierwsze miejsce. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w szerszym  gronie.

×