Niższe składki ZUS dla rozpoczynających własny biznes

Dodano 18 lipca 2005, wpis archiwalny Podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2005 r. kwota 254,70 zł (tj. 30% z kwoty 849 zł) - przez okres 2 lat od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Oznacza to, że osoba taka np. zamiast zapłacić za lipiec br. składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w kwocie 471,30 zł, według nowych przepisów zapłaciłaby składkę w wysokości 82,83 zł. Czyli zaoszczędziłaby w miesiącu kwotę 388,47 zł, co w skali roku dałoby oszczędność około 5.000 zł.

Zasada ta jednak nie będzie dotyczyć osób, które już prowadzą działalność gospodarczą lub przed dniem rozpoczęcia wykonywania tej działalności - prowadziły ją w okresie ostatnich 5 lat. Z tej "ulgi" nie będą też mogły skorzystać te osoby, które wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) czynności wchodzące w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej.

Ponadto w uchwalonej ustawie znalazły się zmiany dotyczące rolników i domowników prowadzących - oprócz działalności rolniczej - dodatkowo działalność pozarolniczą. Zgodnie z nowymi przepisami o możliwości kontynuowania ubezpieczenia w KRUS przez rolników (lub domowników) prowadzących dodatkowo działalność pozarolniczą ma decydować wyłącznie kryterium dochodowe, a nie forma opodatkowania tej działalności. Osoba taka będzie musiała złożyć w KRUS zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy - w terminie do 31 maja każdego roku podatkowego. Niezłożenie w tym terminie ww. zaświadczenia będzie równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia społecznego rolników z końcem II kwartału danego roku. Jeżeli kwota należnego podatku przekroczy tzw. roczną kwotę graniczną, osoba taka również zostanie wyłączona z ubezpieczenia społecznego w KRUS. Roczna kwota graniczna będzie co roku waloryzowana.

Ponadto, przywrócone zostanie prawo do podlegania ubezpieczeniu w KRUS tym rolnikom, którzy - ze względu na formę opodatkowania - zostali wyłączeni z tego ubezpieczenia od 1 października 2004 r. Prawo to zostanie przywrócone na wniosek danej osoby złożony do 31 grudnia 2005 r. - pod warunkiem, że należny podatek dochodowy z działalności gospodarczej za 2004 r. nie przekroczył kwoty 2.528 zł.

Ustawa czeka obecnie na rozpatrzenie przez Senat.