Noc Muzeów w wersji online

Dodano 14 maja 2020, wpis archiwalny Noc Muzeów w wersji online

18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzealnika. Od lat temu świętu towarzyszyła Noc Muzeów – wydarzenie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. W tym roku jednak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie rekomenduje organizowania Nocy Muzeów w tradycyjnej formule, wskazując, że w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem i – co najważniejsze – bezpiecznym będzie wirtualne zwiedzanie.

Mimo zniesienia z dniem 4 maja br. zakazu działalności muzeów i przywrócenia możliwości przyjmowania zwiedzających z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, dyrektor każdego muzeum musi rozważyć, czy zdoła sprostać wyzwaniu, jakim może być potencjalnie duże zgromadzenie publiczności.

Zgodnie z wytycznymi MKiDN „dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, w związku z planowanym ponownym otwarciem w stanie epidemii COVID-19” muzea są obecnie w fazie ostrożnego przechodzenia z fazy II, czyli realizacji działań muzealnych bez bezpośredniego kontaktu z publicznością do fazy III, polegającej na udostępnianiu wnętrz jako formy działalności równoległej do udostępniania online. W fazie tej należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie dopuścić do sytuacji, w których udostępnianie przestrzeni muzealnych mogłoby wywołać w opinii społecznej przekonanie o zwiększonym ryzyku zachorowalności.

Szczegółowe informacje o akcji na stronie NIMOZ https://nimoz.pl/aktualnosci/noc-muzeow-2020-online.html