otwórz widżet facebooka

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Dodano 30 listopada 2005, wpis archiwalny Na stronie internetowej Ministerstwa przedstawiono najważniejsze wprowadzane zmiany, istotne z punktu widzenia odbiorców Programu dotyczące m. in. regulacji następujących zagadnień:
  • Statusu bezrobotnych do 25 roku życia
  • Utraty statusu bezrobotnego
  • Kosztów badań lekarskich
  • Przygotowania zawodowego w miejscu pracy
  • Szkoleń dofinansowanych przez starostę

Nowelizacja wprowadza także nowe formy aktywizacji osób bezrobotnych poprzez:
  • Umowę aktywizacyjną
  • Prace społecznie użyteczne

Zmiany dotyczą także Agencji zatrudnienia (agencje pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej, poradnictwa zawodowego) - rejestr i nadzór w województwie - nowelizacja ustawy przenosi rejestrację ze szczebla centralnego do poszczególnych województw. Wnioski o wpis do rejestru trzeba będzie składać do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę agencji. Zgodnie z nowymi przepisami oprócz dokumentów potrzebnych do rejestracji agencji zatrudnienia, trzeba będzie załączyć potwierdzenie wpłaty 100 zł na Fundusz Pracy (dziś wpis jest bezpłatny). Do 31 stycznia każdego roku agencja będzie musiała przedstawić marszałkowi województwa informacje o działalności agencji w roku poprzednim.

Nowością jest także tzw. certyfikat wstępny. Zgodnie z nowymi przepisami, marszałek województwa wydaje certyfikat wstępny (o dokonaniu wpisu do rejestru) podmiotowi ubiegającemu się po raz pierwszy o wpis do rejestru. Dopiero po roku działalności agencja będzie mogła ubiegać się o certyfikat na stałe. Wniosek taki agencja powinna złożyć nie później niż 7 dni przed upływem terminu ważności certyfikatu wstępnego. Będzie musiała także złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności zgodnie z przepisami.
×