otwórz widżet facebooka

Róg obfitości dla mieszkańców

Dodano 05 grudnia 2007, wpis archiwalny


{mosimage}    Sesja odbyła się w ostatni piątek, 30 listopada. Data zakończenia jubileuszu miasta nie została wybrana przypadkowo, bowiem tego dnia, tyle że 750 lat temu ukazała się pierwsza historyczna wzmianka pisana o Jarocinie.

    Samo odmierzanie jubileuszu miasta rozpoczęło się przed dwoma laty. W ciągu 750 dni zrealizowano program, który został opracowany przez Radę Programową Fundacji 750-lecia Jarocina. Naszym celem było wypracowanie takiej formuły obchodów, która pozostawi po jubileuszu trwałe elementy służące miastu, społeczeństwu, wszystkim mieszkańcom  – powiedział podczas zakończenia obchodów przewodniczący Rady Programowej Fundacji, starosta jarociński Stanisław Martuzalski. Trwałym śladem jubileuszowym są z pewnością witraże w jarocińskim ratuszu, kilkanaście okolicznościowych wydawnictw czy powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W mieście pojawiły się także tablice z widokami starego Jarocina oraz tabliczki z nazwami i krótką historią ulic. Trwałe elementy to również olbrzymie zmiany w mieście, takie jak odrestaurowanie ratusza, jarocińskiego rynku czy kościoła św. Marcina. W latach jubileuszowych odbyły się liczne imprezy masowe, koncerty, festyny. W pamięci mieszkańców Jarocina pozostanie wrześniowy festyn „Jarocin – miasto na skrzyżowaniu kultur i szlaków”, imprezy organizowane przez Towarzystwo Muzyczne czy koncerty chóru im. K.T. Barwickiego. Jubileusz był również okazją do otwarcia „Galerii wspomnień – Jarociniacy”, w której zgromadzono eksponaty dostarczone przez mieszkańców Ziemi Jarocińskiej.

    30 listopada A.D. 2007 pod ratuszowym zegarem zakończono odliczanie jubileuszu Jarocina. To jest już koniec… Do kolejnej okrągłej rocznicy – jubileuszu 800-lecia pozostało ponad 18 tys. dni.

×