SPOTKANIE Z POSŁEM JANEM MOSIŃSKIM

Dodano 28 marca 2019, wpis archiwalny SPOTKANIE Z POSŁEM JANEM MOSIŃSKIM

POWIAT JAROCIŃSKI - SPOTKANIE Z POSŁEM JANEM MOSIŃSKIM

W Starostwie Powiatowym w Jarocinie w czwartek 28 marca br. o godz. 12.00 w Sali sesyjnej SP odbyło się spotkanie z samorządowcami z terenu powiatu jarocińskiego poświęcone przywróceniu zlikwidowanych połączeń autobusowych w powiecie  w ramach „nowej piątki” Prawa i Sprawiedliwości.

W spotkaniu wziął udział poseł na Sejm RP - Jan Mosiński. W parlamencie rozpoczynają się prace związane z przygotowaniem ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Celem powołanego na podstawie ustawy funduszu będzie dofinansowanie realizowanych przez samorządy przewozów autobusowych. Fundusz ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Samorządy będą mogły liczyć na dofinansowanie.

Ustawa z 2010 roku o transporcie publicznym dawała możliwość jednostkom samorządu terytorialnego, aby organizowały transport. Niestety gminy nie organizowały tego transportu ponieważ był on deficytowy. To spowodowało, że w skali ogólnopolskiej ponad 20 proc. sołectw zostało odciętych od świata, a 13 milionów Polaków nie miało możliwości skorzystania z transportu publicznego. Stąd pomysł, aby przy udziale jednostek samorządu terytorialnego odrestaurować siatkę połączeń. Projekt ustawy nie odcina możliwości kontynuowania przewozów przewoźnikom, którzy mają koncesję. Oni nadal mogą funkcjonować, natomiast nowy projekt zakłada uruchomienie transportu, który był deficytowy, dofinansowując linie.

Przygotowanie wykazu deficytowych linii oraz tych, które wygasły z braku finansów pozwoli na opracowanie nieformalnego projektu kosztów przedsięwzięcia dla poszczególnych powiatów i przekazanie go wojewodzie wielkopolskiemu, który będzie odpowiedzialny za realizację umów.