Są kolejne środki na drogownictwo

Dodano 02 listopada 2009, wpis archiwalny

Droga powiatowa Klęka – Żerków – Grab przebiega przez trzy powiaty: średzki, jarociński i pleszewski. Pełni ważną rolę komunikacyjną w regionie, zapewniając m.in. dojazd do autostrady A2 we Wrześni i w Koninie. Stanowi jednocześnie najkrótsze połączenie komunikacyjne pomiędzy Żerkowem a Poznaniem i Śremem.

Przed miesiącem zakończono realizację I etapu przebudowy drogi na odcinku 5 km: z Klęki położonej na terenie powiatu średzkiego do Żerkowa (powiat jarociński). Dzięki współpracy samorządów z terenu obu powiatów również to zadanie udało się zrealizować przy wsparciu środków pochodzących z rządowego programu. Inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł. Połowa z tej kwoty pochodziła z budżetu państwa, drugie 50% wyłożyły samorządy.

W II etapie zaplanowano do przebudowy 4,5 km drogi. Przebudowa drogi rozpocznie się w miejscowości Chrzan, 55 m za torami kolejowymi, a zakończy na skrzyżowaniu z drogą powiatową na rynku w Żerkowie. Inwestycja będzie polegała m.in. na poszerzeniu i wykonaniu nowej nawierzchni jezdni oraz stworzeniu infrastruktury towarzyszącej zwiększającej bezpieczeństwo użytkowników drogi. Łączny koszt przebudowy oszacowany został na kwotę 4 455 mln zł. Budżet państwa dofinansuje inwestycję kwotę 2 240 ml zł. Przedsięwzięcie realizowane będzie przy współudziale finansowym gminy Żerków, która zadeklarowała wkład w wysokości 1,1 mln zł. Pozostała kwota ok. 1,1 mln zł wyasygnowana zostanie z budżetu powiatu.

Jak podkreślają samorządowcy wnioskujący o dofinansowanie inwestycji, droga ma bardzo ważne znaczenie ze względu na to, że położonych jest przy niej wiele instytucji publicznych oraz ośrodków gospodarczych mających duże znaczenie w skali powiatu. Znajduje się tu m.in.: stacja kolejowa, szkoły podstawowe w Chrzanie i Żerkowie, Publiczne Przedszkole w Żerkowie, targowisko miejskie, Ochotnicze Straże Pożarne w Chrzanie i Żerkowie, plac zabaw. Przy drodze zlokalizowane są również istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego powiatu firmy: Neorol, ubojnia „Murawscy”, Spółdzielnia Inwalidów „Współpraca”, zakład betoniarski, Młyn Gospodarczy, Punkt Nasienno - Ogrodniczy oraz wiele innych zakładów handlowych i usługowych jak również gospodarstw agroturystycznych. Dla tych ośrodków gospodarczych poprawa dostępności komunikacyjnej jest zasadniczym elementem właściwego funkcjonowania, gdyż zakłady te w większości obsługiwane są przez pojazdy o dużych naciskach na osie pojazdów oraz o dużych gabarytach. Także w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego do przebudowy odcinka zlokalizowane są m.in. Urząd Miasta i Gminy w Żerkowie, komisariat policji, PKS, Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie, basen oraz banki.