Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT

Dodano 09 maja 2005, wpis archiwalny W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT. Ulga na złe długi, odliczenia dla samochodów czy podatek od zleceń to tylko niewielka część zmian. Na nowych przepisach skorzystają m.in. przedsiębiorcy, którzy mają niewypłacalnych dłużników. Jeśli sprzedali im towar czy usługę, a nie otrzymali zapłaty, musieli zapłacić VAT. Teraz mogą występować do urzędu skarbowego o jego zwrot. Jest to jednoznaczne z poinformowaniem tego organu o tzw. złym dłużniku i wskazaniem, że należy skontrolować odliczenia podatku, których dokonał. Gdy okaże się, że wziął pieniądze, będzie musiał je zwrócić.

Nowy jest podział samochodów pod kątem prawa do odliczenia VAT zawartego w cenie ich zakupu. Chodzi o auta wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli ich ładowność okaże się wyższa niż 3,5 tony, odliczenie będzie pełne. Gdy będzie niższa, nabywca pomniejszy swój podatek należny co najwyżej o 6 tys. zł. Kwota ta nie może jednak przekroczyć 60 proc. VAT naliczonego.(...)

Dla osób, które wzięły samochód w leasing, istotny jest przepis przejściowy, umożliwiający im pełne odliczenie VAT zawartego w ratach za dzierżawę pojazdu, jeśli umowy podpisali przed wejściem w życie noweli. Muszą też zarejestrować je w urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005 r.

Nie będzie zmiany polegającej na obciążeniu 22-proc. VAT obrotu wierzytelnościami, na takich zasadach, jakie dziś obowiązują wobec faktoringu. W efekcie handel długami pozostanie zwolniony z podatku.

(...) Znowelizowana ustawa o VAT wejdzie w życie 1 czerwca 2005 r. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące odliczeń podatku od zakupu samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej, które zaczną obowiązywać 3 miesiące od ogłoszenia ustawy. Obecnie czeka ona na podpis prezydenta i publikację.(...)

Artykuł pochodzi z "Podatkowego przeglądu prasy" przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers.