Spotkanie z Marszałkiem w Centrum Wielkopolski

Dodano 24 lipca 2007, wpis archiwalny

Na co środki unijne?

Zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim – p. Paweł Suchanecki zaprezentował na konferencji między innymi priorytety i działania WRPO, ponadto przedstawił, jak zostały rozdzielone środki unijne w poszczególnych priorytetach. Samorządowców najbardziej interesował fakt, czy procedura konkursowa będzie przebiegała tak jak w latach ubiegłych oraz w jaki sposób będzie dokonywana preselekcja wniosków. Pan Marszałek podczas dyskusji wyczerpująco odpowiadał na pytania włodarzy, a te dotyczyły przede wszystkim budowy dróg gminnych i powiatowych. Na lata 2008 – 2013 Unia Europejska większość środków przeznaczyła na budowę i modernizację dróg wojewódzkich.

Inwestycje w powiatach będą

Poprawa stanu dróg wojewódzkich nie oznacza, że na drogach gminnych i powiatowych inwestycji nie będzie. Marian Moszczak – zastępca Wielkopolskiego Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich zaprezentował planowane inwestycje samorządu wojewódzkiego w roku 2007 oraz na lata 2008 – 2013 na terenie 7 powiatów. Powstaną w tym czasie między innymi: obwodnica Krobii, obwodnica Śremu, przebudowana zostanie droga nr 432 w Zaniemyślu, w Jarocinie - przebudowa ul. Św. Ducha na długości 0,4 km oraz budowa chodnika w Lubinii Małej w gminie Żerków. Ponadto planowana jest przebudowa i remont 15 obiektów mostowych, między innymi w Gizałkach na Prośnie.

Priorytetem na kolejne lata jest także poprawa parametrów szerokości dróg. W Wielkopolsce znajdują się bowiem jeszcze drogi o szerokości mniejszej niż 5 m. Powodem do zadowolenia jest zatrzymanie się w roku minionym spadku jakości dróg w stanie dobrym. Szacuje się, że na koniec bieżącego roku wskaźnik ten znacznie się podniesie. Nie można tego powiedzieć niestety o wskaźniku kolein, który z roku na rok wzrasta. W roku 2006 wskaźnik ten wzrósł do niemal 1000 km. Spowodowane jest to natężeniem ruchu pojazdów ciężkich, bardzo często po drogach nieprzystosowanych do tego celu.

INWESTYCJE DROGOWE W ROKU 2007

POWIAT GOSTYŃSKI ( ŁĄCZNA DŁUGOŚĆ DRÓG: 45,7 km )

- droga nr 434 m. Gostyń

ul. Wrocławska – budowa chodnika

- droga nr 308 m. Stężyca – budowa chodnika

- droga nr 433 m. Gostyń

ul. Poznańska – budowa nawierzchni na dł. 2,9 km

POWIAT KROTOSZYŃSKI ( 24,2 km )

- droga Nr 438 m. Gałązki – budowa chodnika

- droga Nr 444 m. Sulmierzyce – odnowa nawierzchni na dł. 1,19 km

- droga Nr 438 m. Koźmin Wlkp. – cienki dywanik na dł. 0,8 km

POWIAT PLESZEWSKI ( 46,5 km )

- droga nr 442 m. Brudzewek – budowa chodnika

- droga nr 443 m. Grab – odnowa nawierzchni na dł. 1,6 km

POWIAT ŚREMSKI ( 86,0 km )

- droga nr 434 Śrem i Zbrudzewo – kontynuacja budowy obwodnicy, zakończenie I etapu

- droga nr 434 m. Śrem – odnowa nawierzchni na dł. 0, 745 km

- droga nr 310 m. Psarskie – odnowa nawierzchni na dł. 1,98 km

POWIAT WRZESIŃSKI ( 58,3 km )

- droga nr 442 m. Pyzdry – przebudowa mostu

- droga nr 441 odc. Miłosław – Bugaj – kontynuacja budowy chodnika

- droga nr 442 m. Borzykowo – odnowa nawierzchni na dł. 1,4 km

- droga nr 432 m. Obłaczkowo – odnowa nawierzchni na dł. 1, 3 km

POWIAT JAROCIŃSKI ( 15,0 km )

- droga nr 443 m. Jarocin

ul. Św. Ducha na dł. 0,4 km

środki własne

- droga nr 443 m. Lubinia Mała – budowa chodnika

Planowany nakład łącznie: 134 693 662 zł

INWESTYCJE DROGOWE NA LATA 2008 – 2013

POWIAT GOSTYŃSKI

- droga nr 434 m. Krobia – budowa obwodnicy na dł. 1,9 km w ramach WRPO

- droga nr 434 odc. od drogi kr. 36 do m. Śrem – przebudowa na dł. 38,5 km w ramach WRPO

POWIAT PLESZEWSKI

- droga nr 443 m. Gizałki – remont mostu rz. Prosna w ramach WRPO

POWIAT ŚREDZKI ( 38,5 km )

- droga nr 432 m. Środa Wlkp. – remont ul. Zamojskich

Zadanie będzie realizowane po zakończeniu budowy kanalizacji sanitarnej, którą planuje

wykonać Miasto Środa Wlkp.

- droga nr 432 m. Zaniemyśl – przebudowa drogi

POWIAT ŚREMSKI

- droga nr 434 m. Śrem i Zbrudzewo – budowa obwodnicy II etap na dł. 3,12 km w ramach WRPO

- droga nr 432 odc. Jerka – Wyrzeka – przebudowa na dł. 9,0 km w ramach WRPO