otwórz widżet facebooka

Tłumy na dożynkach w Cielczy

Dodano 07 września 2011, wpis archiwalny

Dożynki rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Cielczy. Uroczysta eucharystia celebrowana przez proboszcza Krzysztofa Rozmiarka dopełniona została obecnością Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa i Orkiestry Dętej z Żerkowa. Po mszy w rytmie korowodowego marsza, prezentowały się delegacje wieńcowe Gminy Jarocin, Gminy Jaraczewo, Gminy Kotlin, Gminy Żerków oraz Powiatu Jarocińskiego. Zwyczajowy wieniec Powiatu Jarocińskiego niesiony przez członków Zespołu Śpiewaczego „Ciświczanie” upleciony został z kłosów wszystkich zbóż, umajonych bogatym zestawem kwiatów oraz kolorowymi wstążkami. Barwny przemarsz zamykali członkowie Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy.

Dalsza część uroczystości odbywała się na placu przy domu wiejskim. Podczas ceremoniału obtańczono wieniec i przekazano gospodarzom uroczystości chleb dożynkowy upieczony z ziarna tegorocznych zbóż. Przyjmuję ten chleb i obiecuję dzielić go sprawiedliwie – powiedział starosta jarociński Mikołaj Szymczak odbierają bochen z rąk starostów dożynek: Gabrieli Krzyżaniak i Janusza Idczaka. Włodarz powiatu wspólnie z burmistrzem Jarocina Adamem Pawlickim podzielili się chlebem, a potem symbolicznie częstowali gości dożynkowych.

Święto plonów było doskonałą okazją do wręczenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Otrzymał ją rolnik z Cielczy, Bronisław Dziasek, który zasłużył się zaangażowaniem i wniesionym wkładem w życie społeczno-gospodarcze mieszkańców lokalnej społeczności i Ziemi Jarocińskiej. W imieniu samorządu województwa wielkopolskiego odznakę wręczył Jan Grzesiek, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Po zakończeniu części oficjalnej scena dożynkowa zamieniła się w arenę dla mieszkańców Cielczy. Najpierw uczennice miejscowej szkoły zaprezentowały swe umiejętności gwarowe, potem taneczne. Z niecierpliwością oczekiwano występu chórzystów, którzy specjalnie na dożynki „skrzyknęli” się by zaśpiewać okolicznościowe przyśpiewki. Chórem dowodził Tadeusz Głowacki, który akompaniował śpiewakom na akordeonie. Instrumentu tego można było wysłuchać także później, tym razem w nieco intensywniejszym brzmieniu podczas koncertu Zespołów Akordeonowych z Kotlina i Jarocina pod dyrekcją Janusza Barańskiego – konferansjera całej uroczystości.

Organizatorzy zadbali także o to, by podczas dożynek nie zabrakło jadła i napitków, a dla dzieci atrakcji, takich jak skoki na trampolinie, jazda na byku, czy przejażdżka bryczką. Można było spróbować świeżutkiego masła na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich, pooglądać karabin w namiocie wojskowym, a potem zmierzyć sobie ciśnienie w punkcie Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Dzieci oblegały stoisko Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, na którym w zamian za drobne upominki rysowały flagi europejskie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa starych ciągników, których mozolne uruchamianie budziło podziw oglądających.

Późnym popołudniem pod sceną zrobiło się bardzo tanecznie dzięki Grupie Centrum. Członkowie zespołu wraz z przyjaciółmi przygotowali nowy program A TO CI BIESIADA... W repertuarze znalazły się największe przeboje biesiady polskiej, takie jak „Marianna, Szła dzieweczka, Cicha woda, Hej sokoły i wiele innych. Wieczorem tłum wypełniający plac przy domu wiejskim tańczył podczas zabawy ludowej, do której przygrywał zespół Prima.

 

Organizatorami Dożynek Gminno – Powiatowych w Cielczy byli: Rada Sołecka Wsi Cielcza, Starostwo Powiatowe w Jarocinie oraz Urząd Miejski w Jarocinie.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do oprawy uroczystości, jej sprawnego przebiegu oraz bezpieczeństwa.

{jgxgal folder:=[images/stories/aktualnosci_2011/galeria/dozynki] title:=[Dożynki Gminno - Powiatowe - Cielcza 2011] cols:=[3]} 

×