Trzy miesiące nauki w Saksonii

Dodano 19 października 2010, wpis archiwalny
Uczniowie przed wyjazdem na praktyki odbyli bezpłatnie kurs języka niemieckiego z zagadnień gospodarki żywnościowej. W czasie praktyk mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, ubezpieczenie, wyżywienie oraz przejazd. Oprócz tego otrzymali 200 – 300 Euro kieszonkowego miesięcznie, wzięli udział w wycieczkach krajoznawczych i różnych imprezach kulturalnych. Odbywałam praktyki w gospodarstwie agroturystycznym, które prowadzi biogazownię, hotel i kawiarnię. Jestem bardzo zadowolona, bo poznałam nowe techniki i technologie, byłam też na wycieczce w Hamburgu i Bremenhaven nad Morzem Północnym. Potrafię już swobodnie mówić po niemiecku – mówi Julita. A ja najbardziej cieszę się z tego, że nawiązałam kontakty i jeśli nie będzie pracy w Polsce po ukończeniu szkoły w Tarcach wyjadę do Niemiec – chwali się Edyta.
Na praktyki zagraniczne może wyjechać każdy uczeń technikum ZSP – B w Tarcach, który ukończył 18 lat, mieszka na wsi lub w małym mieście, do 30 listopada zgłosi chęć udziału w praktykach, wskazane jest również posiadanie prawa jazdy. Organizujemy wyjazdy do Niemiec zarówno w celu podnoszenia kompetencji zawodowych naszych uczniów, jak i motywacji do nauki języka niemieckiego wchodzącego w zakres egzaminu maturalnego. Właśnie przygotowujemy do wyjazdu grupę młodzieży na kolejny wspólny projekt polsko – niemiecki w Branderburgii.– stwierdza dyrektor szkoły. Praktyki zagraniczne to dla naszej szkoły ważny element nowoczesnego kształcenia, a także realizacji misji, by ułatwić absolwentom znalezienie pracy. Jest to również wykonanie jednego z elementów otwartej polityki oświatowej Starostwa Powiatowego w Jarocinie – dodaje Ireneusz Leśniewski kierownik szkolenia praktycznego ZSP – B w Tarcach. Cieszy nas, że szkoła podejmuje takie inicjatywy dając przez to możliwości poszerzania swojej wiedzy i umiejętności młodzieży.  – mówi Leszek Mazurek naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarocinie.