Uczą się od naszych samorządowców

Dodano 29 listopada 2007, wpis archiwalny

Program przewiduje szkolenia na Ukrainie oraz wizyty studyjne w Polsce i Łotwie. Polskie doświadczenia z zakresu reformy administracji publicznej stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy potrzebnej naszym ukraińskim partnerom do udoskonalenia systemu sprawowania władzy, stąd zainteresowanie kompetencjami polskich samorządów.

Do współpracy przy realizacji projektu zaprosił nas Europejski Instytut na rzecz Demokracji. Przyczyniła się do tego wyjątkowo udana, marcowa wizyta w Jarocinie przedstawicieli Sekretariatu Prezydenta Ukrainy, która została bardzo wysoko oceniona przez uczestników – podkreśla z dumą starosta jarociński Stanisław Martuzalski.

{mosimage}    Członkowie delegacji urzędników Gabinetu Ministrów Ukrainy zainteresowani byli głównie kompetencjami i obowiązkami Rady Powiatu i starosty, współtworzeniem i realizacją polityki regionalnej, współpracą z innymi jednostkami samorządu terytorialnego i administracją rządową. Interesujące naszych gości zagadnienia w odniesieniu do powiatu jarocińskiego zaprezentowaliśmy w formie prezentacji multimedialnej - poinformowała Aldona Łyskawińska kierownik Kancelarii Starosty. Urzędnicy Gabinetu Ministrów Ukrainy byli pod wrażeniem jednej z największych inwestycji powiatu – rozbudowy Szpitala Powiatowego w Jarocinie, który najlepiej obrazuje wpływ przystąpienia Polski do UE na sytuację gospodarczą w regionie. Członkowie odwiedzili także Centrum Pomocy Rodzinie, które mieści się w wyremontowanym przez powiat budynku po Spółdzielni Inwalidów „Współpraca” przy ul. Szubianki. W Centrum wizytowali Zespół Szkół Specjalnych, Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Kolejne godziny pobytu w Jarocinie upłynęły na zapoznaniu się z działalnością instytucji podległych gminie Jarocin, takich jak: Centrum Socjalne im. Jana Pawła II w Jarocinie, Gminne Centrum Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach, Niepubliczna Szkoła w Potarzycy oraz kompeks sportowy Jarocin Sport.