otwórz widżet facebooka

Ulgi podatkowe dla innowacyjnych

Dodano 10 stycznia 2006, wpis archiwalny Przypomnijmy, że ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadziła zmiany do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych. Na ich podstawie od 1 stycznia 2006 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na zakup nowej technologii od jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw posiadających status centrum badawczo-rozwojowego. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 50% poniesionych wydatków - dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz 30% dla pozostałych podatników.

Nowe technologie zostały w ustawie zdefiniowane jako wartości niematerialne i prawne, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, nabyte przez przedsiębiorcę od jednostek naukowych. Zakupiona wiedza technologiczna ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów i usług oraz nie może być stosowana na świecie dłużej niż pięć lat. To ostatnie musi potwierdzić opinia niezależnej jednostki naukowej.

Dodatkową zachętą, oprócz powyższej ulgi, jest również możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych od pełnej wartości początkowej zakupionej technologii. Poza tym koszty zakończonych prac rozwojowych prowadzonych w przedsiębiorstwie mogą być zaliczone w całości bezpośrednio w ciężar kosztów firmy, niezależnie od wyniku jakim się zakończyły.

Omawiana ustawa zmienia również przepisy związane z podatkiem od towarów i usług dotyczące zwolnienia z VAT usług naukowo-badawczych (ustawa o podatku od towarów i usług - Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.). Oznacza to, że od 1 stycznia 2006. r. usługi te są obłożone 22% podatkiem VAT. Rozwiązanie to jest korzystne dla jednostek naukowych świadczących usługi naukowo-badawcze, które będą mogli odliczyć VAT od VAT-u płaconego w cenie kupowanych przez siebie towarów i usług. Dotychczas jednostki badawczo-rozwojowe nie miały takiej możliwości.

(Źródło informacji: Rzeczpospolita nr 303, 28.12.2005)
×