Upamiętnili członków organizacji "Skrusz Kajdany"

Dodano 21 czerwca 2021, wpis archiwalny Upamiętnili członków organizacji

11 czerwca przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. T. Kościuszki w Jarocinie w Jarocinie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej członków jedynej antykomunistycznej organizacji młodzieżowej "Skrusz Kajdany", działającej na terenie Jarocina po II wojnie światowej. W uroczystości wzięli udział przedsstawiciele Powiatu Jarocińskiego - Starosta Lidia Czechak, Członek Zarządu Powiatu Mariusz Stolecki oraz Przewodniczacy Rady Powiatu Jan Szczerbań.
Członkami organizacji "Skrusz Kajdany" byli uczniowie Państwowego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie. Byli to Kazimierz Borkiewicz ps. Kozera, Mieczysław Hoffman ps. Gerwazy, Ignacy Fatyga ps. Pantera oraz Zdzisław Guliński ps. Protazy. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w intencji konspiratorów sprawowana w kościele pw. Chrystusa Króla, po zakończeniu której uczestnicy przeszli przed budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Tablica została umieszczona na fasadzie zabytkowego gmachu szkoły, do której (wówczas było to gimnazjum) uczęszczali założyciele organizacji. Po odśpiewaniu hymnu dokonano jej odsłonięcia i poświęcenia. Następnie złożono pod tablicą kwiaty, w tym wieniec od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkolnej auli. Otworzył ją wykład Tomasza Cieślaka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu na temat działalności organizacji „Skrusz kajdany” na tle realiów społeczno-politycznych Polski doby stalinizmu. Dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut odczytał list premiera M. Morawieckiego skierowany do uczestników uroczystości. Całość zakończył krótki koncert w wykonaniu uczniów I LO.