otwórz widżet facebooka

Wieści ze szkół

Dodano 19 grudnia 2011, wpis archiwalny

3 tysiące dla stypendystów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2011/ 2012 otrzymało siedmioro uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jarocińskiego: Marika Grzybowska i Oskar Kropski (ZSP nr 1), Agnieszka Nowak i Jakub Celka (ZSP nr 2), Klaudia Kaniewska (ZSP- B Tarce), Paweł Piasecki (ZSO), Zuzanna Rajczowska (SLO). Uroczystość wręczenia dyplomów przyznania stypendiów odbyła się 28 listopada w sali koncertowej „Aula Nova” Akademii Muzycznej w Poznaniu. W roku szkolnym 2011/2012 Prezes Rady Ministrów przyznał 4020 stypendiów, w tym dla województwa wielkopolskiego 329. Stypendium ma formę jednorazowej nagrody pieniężnej i wynosi 3 tys. zł.

{mosimage}

Jarocinianka najlepsza z angielskiego

W listopadzie Zespół Szkół Ogólnokształcących im. T. Kościuszki w Jarocinie gościł reprezentantów ośmiu szkół ponadgimnazjalnych z Wielkopolski, którzy rywalizowali w VII Rejonowym Konkursie Języka Angielskiego. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 31 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Ostrowa, Ostrzeszowa, Środy Wlkp, Pleszewa, Krotoszyna, Konina, Wrześni i Jarocina.

Tym razem najlepsza okazała się Jarocinianka, uczennica pierwszej klasy LO im. T. Kościuszki, Joanna Musiałek, a na drugim miejscu, tak jak w roku ubiegłym znalazł się Maciej Sniegocki z Ostrzeszowa. Trzecie miejsce zajął Piotr Kałużny z Pleszewa. W ścisłym finale debatowała też Małgorzata Przybył z Ostrzeszowa i Zuzanna Klecha, także z jarocińskiego ogólniaka. Atrakcyjne nagrody książkowe dla wszystkich finalistów, jak co roku, przygotowało wydawnictwo Pearson, a Starostwo Powiatowe, które zmagania językowe wspiera od 2005r., tym razem ufundowało nagrodę Starosty w postaci elektronicznego czytnika e-booków.

{mosimage}

Zabrakło szczęścia w losowaniu…

Dwadzieścia jeden drużyn z rejonu Poznań teren wschód stanęło do rywalizacji o awans do Finału Wojewódzkiego  Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski  Szkół Ponadgimnazjalnych w Tenisie Stołowym. W zawodach, które 13 raz rozgrywano w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie zwyciężyli faworyci - uczniowie i uczennice I LO w Gnieźnie. W  rywalizacji chłopców czwarte miejsce wywalczyła reprezentacja gospodarzy w składzie: Patryk Feler (2 TI), Michał Niewiada (3 TH), Łukasz Frydryszka (1 TE) i Dawid Piotrowski (2 TE b).

W kategorii dziewcząt szczęścia  w losowaniu zabrakło reprezentantkom ZSP nr1 w Jarocinie. Ubiegłoroczne wicemistrzynie Wielkopolski wylosowały 3 numer w rozgrywkach i o awans do ścisłego finału walczyły z faworytkami zawodów - ubiegłorocznymi złotymi medalistkami Mistrzostw Wielkopolski. Po przegranym meczu pozostała tylko szansa na trzecie miejsce, którą drużyna w składzie: Katarzyna Mikołajczak (2 TŻ), Julita Michalska (2 TH), Anna Spiżak (1 st/k), Joanna Schubert (1 LO a) wykorzystała wygrywając z drużyną ZSZ w Środzie 4- 1. W rozgrywkach Powiat Jarociński reprezentowali również uczniowie i uczennice ZSP 2 w Jarocinie, którzy uplasowali się w obu kategoriach na miejscach 5-8.

{mosimage}{mosimage}

„Ortografia (nie) jest moją słabą stroną„

„Chaos, chichotanie, harleje, hit, honda, rządzić, żądać, jarzyna, jeżyna”, to tylko niektóre pułapki ortograficzne, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy XI Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla Młodzieży Gimnazjów Specjalnych pn.: „Ortografia (nie) jest moją słabą stroną”. Spotkanie odbyło się 22 listopada br. w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie. Ideą konkursu było podnoszenie poziomu kompetencji ortograficznych, mobilizowanie młodzieży do pracy nad doskonaleniem umiejętności poprawnego pisania oraz rozwijanie logicznego myślenia. O tytuł Mistrza Ortografii walczyło 22 uczestników z 11 szkół z województwa (Borzęciczek, Jarocina, Kalisza, Kępna, Krotoszyna, Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa, Pleszewa, Środy Wlkp., Wrześni). Laureatami zostali I miejsce: Łukasz Siama (SOSW Borzęciczki), Weronika Grzegorzewska (ZSS Pleszew), II miejsce: Michał Sternal (SOSW Ostrzeszów), III miejsce: Martyna Tórz (ZSS Środa Wlkp.), Łukasz Janowski (ZS nr 5 Jarocin).

Konkurs odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Jarocinie, które było jednocześnie fundatorem nagród książkowych i upominków dla laureatów i wszystkich uczestników.

{mosimage}{mosimage}

Warsztaty dla młodych logistyków

,,Logistyka w sporcie” to tytuł specjalistycznej konferencji, w której uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach. Konferencja odbyła się w ramach programu LOGMEETING – spotkanie i warsztaty w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Podczas piątej z kolei konferencji poświęconej tej specjalistycznej dziedzinie logistyki, młodzież mogła zapoznać się z elementami działań logistycznych niezbędnych do zorganizowania i przeprowadzenia imprez sportowych, mogli również bliżej przyjrzeć się wybranym dyscyplinom sportowym tj. hokej na trawie i sporty walki.

W konferencji uczestniczyło 17 uczniów z technikum logistycznego w Tarcach, którzy otrzymali stosowne certyfikaty wydane przez kanclerza WSL w Poznaniu doc. dr inż. Ireneusza Fechnera oraz Prezesa Uczniowskiego Klubu Kibica przy WSL pana Szymona Świekatowskiego.

{mosimage}

Enigma

Dziesięcioro uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazajlnych nr 1 w Jarocinie wzięło udział w kursie kryptografii oraz konkursie kryptograficznym zorganizowanym w ramach obchodów Dnia Niepodległości. Patronat nad imprezą, odbywającą się w nowym budynku Wydziału Prawa UAM, objął marszałek woj. Wielkopolskiego. Uczniowie najpierw wysłuchali wykładu o metodach kryptografii oraz ich powiązaniu z historią a następnie przystąpili do konkursu, polegającym na rozszyfrowaniu w jak najkrótszym czasie dość długiego tekstu oraz podaniu metody jaką się posłużono. Zespół w składzie: Marika Grzybowska, Anna Grzybowska (2 LOa), Piotr Pawlak, Piotr Kubaszewski i Tomasz Woźniak(2 TI), rozwiązując zagadkę o kilkanaście sekund później niż zwycięska drużyna z Gniezna, zajął IV miejsce. Tuż za nimi znalazł się drugi zespół z ZSP nr 1: Amadeusz Pawlicki, Kamil Zaworski, Paweł Błaszczyk, Dominik Hamulski i Norbert Goliński (2 TI). Uczestnicy oprócz tajników wiedzy kryptograficznej zapoznali się także z samą „ENIGMĄ” oraz wystawą poświęconą jej roli w II Wojnie Światowej.

{mosimage}{mosimage}

Kolorowa Akademia – grant Fundacji Batorego.

Od września br. Stowarzyszenie „Tacy Sami”, dzięki wsparciu Fundacji Batorego, rozpoczęło realizację projektu zajęć artystyczno – teatralnych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym. Uczestnikami zajęć są uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, same zajęcia także odbywają się w siedzibie ZSS, a prowadzący zajęcia instruktorzy są nauczycielami szkoły specjalnej. Dzieci i młodzież cotygodniowo biorą udział w zajęciach teatralnych o różnym charakterze. Nauczyciele wykorzystują wiele metod i form pracy np. elementy metod aktywizujących ruchowo, elementy metod terapii mowy, wybrane metody aktywizujące, elementy metod socjoterapeutycznych, muzykoterapia i aromatoterapia, gry i zabawy teatralne. Uczestnicy, prowadzeni przez instruktorki, przygotowują przedstawienie świąteczne o niestandardowym charakterze. Zaplanowane są wyjazdy do teatru. Grupa teatralna będzie także występowała publicznie.

{mosimage}{mosimage}

(b.a.)

×