Współpraca z gminami nabiera tempa

Dodano 22 czerwca 2007, wpis archiwalny

Przebudowa drogi powiatowej

Jarocin – Żerków – Śmiełów –  Ruda Komorska

Powiat Jarociński za sprawę priorytetową przyjął współpracę z gminami wchodzącymi w jego skład, mającą na celu poprawę funkcjonowania samorządu i życia lokalnej społeczności. Samorząd zainicjował współpracę z Gminą Jarocin i Gminą Żerków, w wyniku której zrealizowany zostanie projekt „Przebudowa drogi powiatowej Jarocin – Żerków – Śmiełów – Ruda Komorska”.  W ramach projektu planuje się również budowę ścieżki rowerowej na trasie Jarocin- Żerków- Śmiełów- Ruda Komorska.

Droga ta jest najdłuższym, bo ponad 20 km ciągiem dróg powiatowych. Ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia możliwości rozwoju powiatu oraz gmin, przez które przebiega. Jest także ważnym ogniwem w lokalnym układzie transportowym - stanowi bezpośrednie połączenie Jarocina z miastem i prawie całą gminą Żerków. Jest także drogą powiatową o największym nasileniu ruchu. Aktualny stan infrastruktury drogi jest jednak dalece niezadowalający. Przebudowa drogi pozwoli znacznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż drogi oraz w gminie Żerków, dojeżdżających do pracy bądź szkół w Jarocinie.

Droga ma również duże znaczenie z punktu widzenia powiązania powiatu z krajowym układem transportowym. Granica administracyjna przedmiotowego ciągu znajduje się w miejscowości Ruda Komorska (w granicy powiatu tj. na moście na rzece Prosna), skąd istnieje bezpośrednie powiązanie z drogą wojewódzką nr 442 (Kalisz-Września),  a dalej z autostradą A-2 w okolicy Wrześni.

Istotnym elementem projektu przebudowy ciągu dróg Jarocin- Żerków- Śmiełów- Ruda Komorska jest dynamiczny rozwój turystyki i rekreacji na terenie powiatu poprzez budowę ścieżki rowerowej. Większa część drogi przebiega na terenie atrakcyjnej turystycznie doliny rzeki Lutyni oraz gminy Żerków (liczne zabytki architektury świeckiej i sakralnej oraz parki i pomniki przyrody). Tereny te, nazywane Szwajcarią Żerkowską, wchodzą w obszar Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

Przebudowa drogi jest zadaniem priorytetowym powiatu jarocińskiego wynikającym wprost ze „Strategii Rozwoju Powiatu Jarocińskiego na lata 2002-2011”. Zgodnie z zapisami tego dokumentu celem strategicznym powiatu jest „sprawna i wydolna sieć komunikacyjna”, która powinna zostać osiągnięta wskutek systematycznego odnawiania nawierzchni dróg powiatowych oraz „dynamiczny rozwój turystyki”.  Przedsięwzięcie zapisane jest także w „Wieloletnim planie Inwestycyjnym”.

Warto zaznaczyć, że realizacja projektu jest zgodna z oczekiwaniami mieszkańców. Aż 60% ankietowanych na pytanie: „Czym należy zająć się w powiecie”, wskazało na naprawę dróg powiatowych.