Wybitny chemik i gorący patriota

Dodano 11 grudnia 2007, wpis archiwalny

Tym razem do Jarocina przyjechali uczniowie z: Rzeszowa, Puław, Krakowa, Konina, Lęborka, Warszawy, Grodziska Wielkopolskiego, Lublina i Świnoujścia. Nie zabrakło również drużyny gospodarzy. Turniej składał się z dwóch części. Pierwsza, podobnie jak w latach ubiegłych, została poświęcona biografii Eugeniusza Kwiatkowskiego. Młodzież musiała wykazać się na przykład znajomością stosunku Kwiatkowskiego do Józefa Piłsudskiego i  piłsudczyków. Komisja pytała także o rolę, jaką odegrał Kwiatkowski w budowie portu w Gdyni oraz dlaczego z inicjatyw E. Kwiatkowskiego i prezydenta I. Mościckiego Polska zbudowała Państwową Fabrykę Związków Azotowych w  Mościcach pod Tarnowem?

W drugiej części konkursu uczniowie mieli za zadanie napisać esej na temat:

„Pozytywistyczna działalność Stowarzyszenia im. E. Kwiatkowskiego na rzecz rozwoju i promocji doskonalenia jakości współczesnej produkcji jako realizacja dążeń E. Kwiatkowskiego do tworzenia nowych technik i technologii gospodarczych: w krajowej gospodarce żywnościowej, w krajowej produkcji i obrocie materiałów i urządzeń budowlanych, w krajowej dziedzinie kupiectwa, w obszarze gospodarki polonijnych przedsiębiorstw, w zrzeszaniu wyróżnionych twórców nowych technik i technologii jako nosicieli i propagatorów wartości polskiej gospodarki.”

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: indywidualnej i  drużynowej.

Komisja konkursowa pracująca pod przewodnictwem prof. Bernarda Rzeczyńskiego oraz prof. Mariana Marka Drozdowskiego ustaliła następujący werdykt:

Kategoria indywidualna
I miejsce   -   Anna Michalska - Grodzisk Wielkopolski
II miejsce  -   Hanna Ciorga - Grodzisk Wielkopolski
III miejsce -  Agnieszka Bartkowiak - Grodzisk Wielkopolski

Kategoria drużynowa:
I miejsce  -   Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim
II miejsce  -  Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w  Rzeszowie
III miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Jarocinie, Stowarzyszenie im. E. Kwiatkowskiego w  Poznaniu oraz Radę Rodziców przy ZSP nr 2  w  Jarocinie.

W ramach wyrównywania szans - jednorazowe stypendia w wysokości 1000 zł, ufundowane przez prof. Jana Sandorskiego – przewodniczącego Rady Nadzorczej Stowarzyszenia im. E. Kwiatkowskiego - otrzymali:
Ewelina Dubikowska  ze Świnoujścia,
Renata Kurek z Krakowa,
Ewa Sobczak z Jarocina.

Przedsięwzięcie wsparł również Tomasz Klauza. Zaprosił on uczestników konkursu oraz członków jury do stworzonego przez siebie Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach oraz podjął gości podwieczorkiem.

Podczas uroczystego rozdania nagród nie zabrakło gorących podziękowań skierowanych do uczestników, jak również do organizatorów konkursu. Prof. Bernard Rzeczyński podkreślił dużą rolę jarocińskiej „Dwójki” w integrowaniu szkół noszących imię. E. Kwiatkowskiego.