Powiat pamiętał o powstańcach z 1863 r.

Dodano 23 stycznia 2018, wpis archiwalny Powiat pamiętał o powstańcach z 1863 r.

Józef Niklewski pełnił funkcję komisarza obwodowego powstania na miasto Jarocin, był też lekarzem polowym powstańców. 22 stycznia 1863 roku wybuchło polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Nazwane powstaniem styczniowym objęło ziemie zaboru rosyjskiego i trwało do jesieni 1864 roku. W oddziałach powstańczych znalazło się około 200 tysięcy ludzi. Chociaż powstanie objęło zabór rosyjski, to udział w nim  wzięło też wielu Polaków z zaboru pruskiego, byli wśród nich także mieszkańcy Jarocina i okolicznych miejscowości.

Mogiły powstańców z 1863 roku znajdują się nie tylko na cmentarzu w Jarocinie, w Wilkowyi spoczywa Franciszek Bniński-Mizgalski, a na cmentarzu w Radlinie Teofil Golski.

Cześć Ich Pamięci!