Spotkanie z Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Dodano 01 września 2003, wpis archiwalny Do kolejnego spotkania przedstawicieli Prowincji Frosinone oraz powiatu jarocińskiego doszło z inicjatywy Starosty Jarocińskiego Sławomira Wąsiewskiego.

Głównym celem wizyty było spotkanie z Szefem Kancelarii Premiera Markiem Wagnerem. W skład delegacji goszczącej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów weszli: ze strony włoskiej Franceso Scalia - Prezydent Prowincji Frosinone i Angelo Ruggiero - Członek Zarządu Interporto we Frosinone oraz ze strony polskiej: Sławomir Wąsiewski - Starosta Jarociński i Włodzimierz Buchwald - Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Jarocinie, a także przedstawiciele Ministra: Jacek Szepski oraz Paweł Sierański. Delegacja przybliżyła ministrowi istotę pomysłu budowy portu przeładunkowego w powiecie jarocińskim na bazie doświadczeń prowincji Frosinone, gdzie budowa takiego portu rusza już we wrześniu. Podkreślano znaczenie powstania portu dla powiatu jarocińskiego, który dzięki temu może stać się strategicznym miejscem związanym z obsługą logistyczną państw Europy Środkowej i Wschodniej. Strona włoska zobowiązała się udostępnić dokumenty techniczne przygotowane pod budowę Interporto we Frosinone oraz pomóc w opracowaniu koncepcji budowy takiego portu w powiecie jarocińskim. "Wspólnie z naszymi partnerami z Frosinone czynimy starania dotyczące planowanej budowy portu przeładunkowego na terenie powiatu jarocińskiego. To istotne z uwagi na wielkość inwestycji, a co się z tym wiąże, ogrom środków potrzebnych do jej realizacji. Ważne jest, że udało nam się zainteresować ministra projektem, co zwiększa szanse na realizację tego przedsięwzięcia" - podkreśla Starosta Wąsiewski.

Podczas wizyty delegacji włoskiej rozmawiano także o rozszerzeniu zapoczątkowanej współpracy, która mogłaby opierać się także na wymianie młodzieży, czy przedstawicieli różnych organizacji, stowarzyszeń zajmujących się kulturą, sportem, czy pomocą osobom niepełnosprawnym. Zarówno strona włoska jak i polska są zainteresowane kontynuowaniem współpracy.